EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

US ядрено гориво е ...старо руско гориво

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

US ядрено гориво е ...старо руско гориво

mail13:10 | 25.04.2024прегледи 1307 коментарикоментари 0


EconomyNews.bg

Американското ядрено гориво, с което ще работи за в бъдеще  АЕЦ „Козлодуй“, произведено от „Уестингхаус“, на практика е старото руско гориво, но по-скъпо. Това гориво от „Уестингхаус“ е аналог на старото руско гориво, с по-къса горивна кампания и с повече касети, коментира за БНТ Румен Овчаров, бивш енергиен министър.

Ако действително искахме да получим реална диверсификация в снабдяването с ядрено гориво, то държавата трябваше да подпише договор с френската Фраматом, която има лиценз за производство на руското, по-модерно ядрено гориво, допълни още Овчаров.

Как се разви пр кампанията на властите през последните месеци с ядреното гориво?

Отзад на пред във времето. След подадено заявление от страна на АЕЦ „Козлодуй”, на 22 април 2024 г. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) веднага издаде разрешение за поетапен преход към ново ядрено гориво тип RWFA, произведено от Уестингхаус за 5 блок на атомната централа.

С издаденото от националния ядрен регулатор разрешение се определят необходимите изисквания, свързани с извършване на промени в съществуващите инструкции и документи, определящи дейностите с новото гориво, както и изисквания за периодично предоставяне на допълнителна информация за експлоатацията на горивото, казват в официално съобщение от институцията.

В началото на годината, на 19 януари, АЯР издаде разрешение за съхранение на касетите във възела за свежо гориво на площадката на централата.

На 20 април първите касети RWFA бяха доставени в АЕЦ „Козлодуй”. Доставката включва количеството, което ще бъде заредено в реактора на блока по време на плановия годишен ремонт, планиран да започне в началото на м. май. С това на практика в атомната централа стартира 4-годишният процес на преход към новото гориво.

Така имаме реална диверсификация за ядреното гориво за 5-ти блок, според служебния енергиен министър Малинов. Той припомни, че има подписан договор с „Фраматом“ за диверсификация на горивото и за 6-ти блок на атомната електроцентрала.

 „Предвиждаме през месец май поетапно да бъдат заредени първите 43 касети свежо ядрено гориво, произведено от „Уестингхаус“, в 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“, посочи Малинов.

За България ядрената енергетика има ключова роля при гарантиране на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност и осигуряване на енергия на достъпни цени за потребителите, признават специалистите. Тя е гръбнакът на енергийната система и за балансиране на енергийната система в целия регион. Българската страна се придържа стриктно към ангажимента за постигане на най-високите съвременни стандарти за ядрена безопасност и сигурност.

На фона на енергийния ентузиазъм по повод новата ни ядрена "независимост", мнозина задават  основателния въпрос как ще се процедира с отработеното ядрено гориво?

Според експерти след началото на руската специална операция в Украйна, България не е успяла да превози нито една касета отработено ядрено гориво към Русия, където по договор то се съхранява и вторично обработва. Това твърди в отговор на парламентарен въпрос служебният енергиен министър, като се уточнява, че  към момента касетите се съхраняват на площадката на АЕЦ “Козлодуй” и ако не се намери начин те да бъдат транспортирани, предназначеното за тази цел хранилище ще се запълни до 2031 г.

Извозването на отработеното ядрено гориво се извършва по договор с две компании - ФГУП “Маяк” и ФГУП ГХК, част от руския държавен холдинг “Росатом”. От 1998 г. до края на 2021 г. Русия е приела 5527 касети от българската атомна централа. Но процесът е блокиран и предвидените за първите 6 месеца на 2022 г. два превоза с пет контейнера и общо 118 касети не са реализирани.

Ситуацията в момента 

Диверсификацията на доставките на ядрено гориво не отменя въпроса какво ще се прави с отработеното ядрено гориво, както и с отпадъците от преработеното досега.

В момента в България, както и във всички други страни, съхраняващи радиоактивни отпадъци, съответните хранилища са с временен характер. Налице е научен консенсус, че от икономическа гледна точка, както и от гледна точка на безопасността, тези временни решения не са оптимални.

Специализираните анализи по отношение на високоактивните отпадъци сочат, че дългосрочно решение, осигуряващо необходимата безопасност, е т. нар. дълбоко геоложко погребване – хранилище, изградено на стотици метри под земната повърхност, което след „запълване“ се запечатва.

Дълбоко геоложко погребване в специални галерии, които се намират в земната кора на стотици метри под повърхността. Този вариант се счита и за най-надеждният що се касае за високоактивни отпадъци.

България не е намерила решение къде да бъде дълбокото геоложко погребване на остъклените високорадиоактивни отпадъци, които Русия трябва да връща, а и на отработено ядрено гориво - независимо че проблемът е известен от години.

Националното хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка “Радиана”, разположено в двукилометровата зона с контролиран достъп на АЕЦ, не е предназначено за такъв тип отпадък.

Този проблем стои не само пред България. Около 300 000 тона високорадиоактивни отпадъци, предимно отработено ядрено гориво, са “временно” складирани по цял свят. Държавите-членки на ЕС трябва да докладват на ЕК за своите национални програми за управление на ядрените отпадъци съгласно Директива 2011/70/Евратом.

Финландия се позиционира като първата страна в света, която  създава хранилище за отработено ядрено гориво на около 430 метра в скалната основа. Очаква се хранилището да получи първото си отработено ядрено гориво в средата на 2020-те години след получаване на лиценз за експлоатация, се казва в съобщение на медийния център на Wattenfall.

Работата с отработеното ядрено гориво е източник на дебат от първото търговско използване на ядрена енергия през втората половина на двадесети век. Ядреното гориво е голям източник на енергия. Това обаче си има своята цена, тъй като отработеното ядрено гориво е силно радиоактивно.

През 2022 г. ЕС включи ядрената енергия в своята таксономия на ЕС за устойчиви дейности след дълги дебати, като по този начин насърчи инвестициите в нейното производство. Тъй като ядрената енергия ще остане част от европейския енергиен микс, държавите-членки проучват възможностите за окончателно погребване.

Глобалният отговор на натиска за решение по отношение на окончателното съхранение на нарастващите обеми отработено ядрено гориво се намира във Финландия. С отговорността за изграждането и експлоатацията на такова хранилище във Финландия е натоварена Posiva (финландска компания за управление на ядрени отпадъци б.р.), която е изградила такова съоръжение и е в процес на получаване на лиценз за експлоатация.

По този начин Финландия ще бъде първата страна в света, която ще осигури хранилище, в което ядрените отпадъци могат да бъдат безопасно съхранявани най-малко 100 000 години. Пряката радиация ще се разпадне приблизително в рамките на 1000 години. След това отработеното ядрено гориво все още ще бъде вредно за тялото, поради което ще остане вътре в хранилището.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg