АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектите, финансирани по механизмите, ще трябва да отговарят на взискателните критерии за допустимост на ЕБВР за преход към зелена икономика и строгите технически стандарти и ще допринесат за спестяване на енергия и намаляване на емисиите на CO2.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Чешката държавна енергийна компания ЧЕЗ ще направи избора си между американския гигант "Уестингхаус" (Westinghouse), американско-японската фирма "Джи И Хитачи" (GE Hitachi) и британската "Ролс-Ройс" (Rolls-Royce), каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж.
Това са: "Атоменергоремонт" АД, "Булмашинъри Ентърпрайсис" ООД, "Бюро Веритас България", "Централна енергоремонтна база" ЕАД, "ЕЛИЯ" АД, "Енергоремонт-Гълъбово" АД, "Химмаш" АД, "Индъстриал Партс" ЕООД (Industrial Parts), "КМС" АД, "Краностроене Инженеринг" ЕООД, "МТГ-Делфин" АД, "ПОДЕМКРАН" АД, "Тиа...
Два от блоковете, които включват реактори и свързано с тях оборудване, ще се основават на произведено в Русия оборудване, което Украйна иска да внесе от България, докато другите два ще използват западна технология от производителя на енергийно оборудване "Уестингхаус“ (Westinghouse).
Очаква се първият полски ядрен реактор AP1000® да влезе в крайна, търговска експлоатация през 2033 г.Westinghouse Electric Company, Bechtel и полската компания Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) подписаха договора за инженеринг на на площадката в Любиатово-Копалино, Померания.
Също така на 12 септември Westinghouse Electric Company и Енергоатом, държавната компания за ядрена енергия на Украйна, подписаха Меморандум за разбирателство за разработване и внедряване на малък модулен реактор AP300™ (SMR).