АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
яСредният срок за плащане се е увеличил на 51 дни, в сравнение с 48.2 дни миналата година. Въпреки че този срок е значително по-дълъг в сравнение с този, предоставян в държави като Германия (32 дни) и Полша (42 дни), но все пак значително по-нисък от тези в Китай (70 дни) и останалата част от Азия (64 дни).
"Булгаргаз" вдигна наложения запор върху сметка на "Топлофикация София" след като двете дружества сключиха извънсъдебно споразумение и "Топлофикация София" извърши частично плащане на задълженията си в размер на 10 млн. лв.
Секторът на машиностроенето се откроява с най- висок дял компании, предлагащи условия на отложено плащане (94%), докато едва по-малко от половината фирми от сектори като финансово- консултантските услуги предлагат кредитни споразумения.
Докато големите замърсители с парникови газове в Нидерландия не плащат почти никакъв данък за своите емисии, домакинствата всъщност трябва да плащат повече.
Парламентът одобри увеличение на данъците във военно време, за да подкрепи държавните финанси. Така ще се стигне до увеличение на военния данък от 1,5 на 5 на сто за гражданите на Украйна (запазва се нивото от 1,5 на сто за военнослужещите) и по-високи данъци за едноличните търговци и малкия бизнес.
Приходите от данъка върху кучетата в Германия непрекъснато нарастват през последното десетилетие и са скочили с 41 на сто в периода 2013-2023 г., според статистическата служба. През 2023 г., спрямо предходната 2022 г., събираемостта е нараснала с 1,6 на сто.
Собствениците на електромобили в Нидерландия ще трябва да плащат по-висок пътен данък от 2026 г., за да компенсират грешка в изчисленията на предишното правителство, когато е въвело стимули за насърчаване на купуването им, съобщават нидерландските медии.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.