АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата.


Прогнозата на пазарите бе средно за темп на растеж от 1,0 на сто. На тримесечна основа брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,7 на сто при средни прогнози за 0,3 на сто.


От (1 април) 2025 г. чуждестранните инвеститори (включително временно пребиваващи и дружества с чуждестранно участие) вече няма да могат да купуват установено жилище в Австралия, докато забраната е в сила, освен ако не се прилага изключение.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.


Компаниите от САЩ са с най-висок дял - 2 трилиона евро, следвани от тези от Великобритания със 770 милиарда евро, Китай с 570 милиарда евро, Мексико - 190 милиарда евро, Канада - 181 милиарда евро и Австралия със 132 милиарда евро.


Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.


Този зимен туристически сезон – между декември и края на март, България очаква около 3,1 млн. чуждестранни посетители, докато през миналия техният брой е бил 2,9 млн. Това каза в интервю Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма.


В есенните си прогнози организацията прогнозира инфлация на ниво от 2,4 на сто за 2024 г. и 2,7 на сто за следващата година, като за 2026 г. очакванията са тя да се свие до 2,5 на сто. Данните са коригирани надолу спрямо предишния доклад, публикуван през май, когато ОИСР обяви, че очаква инфлация за 2024 и 2025 г. да е на ниво от съответно на 3 и 2,8 на сто.


Според горепосочените тенденции и прогнози България разполага с всички ресурси, които да доведат до доста приходи от винен туризъм и да го насърчат. Можем да се възползваме от такива нагласи и нужди, които вече съществуват в света, единственото, което може би ни липсва, е да разказваме убедително и последователно нашата винена история.