АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според доклада за Трансатлантическата икономика инвестициите на САЩ в България възлизат на 514 млн. щ. д. – стойност, която е без промяна спрямо Доклада от 2024 г. Докато българските инвестиции в Америка намаляват до 74 млн. щ.д. (с/мо 102 млн. щ. д. през 2023 г.).


В индустрията увеличението е с 11,5 на сто, в услугите - с 13,1 на сто, a в строителството - със 17,3 на сто. Най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Операции с недвижими имоти" и "Други дейности" - с по 23,5 на сто, и "Култура, спорт и развлечения" - с 22,1 на сто.


Европейската стоманодобивна промишленост е от фундаментално значение за европейската икономика, като осигурява ресурси за критични сектори като автомобилостроенето, чистите технологии и отбраната.


Изследователите са разгледали повече от 400 препоръки от 21 акаунта на "финфлуенсъри" относно инвестиции в криптоактиви и акции и са ги сравнили със съветите от финансови консултанти. Проучването установи, че съветите от "финфлуенсърите" често биват давани твърде късно.


В обобщение, анализът показва, че присъединяването към ОИСР може да доведе до икономически ползи за България по отношение на подобреното качество на институциите, както и увеличението на търговията и преките чуждестранни инвестиции.


Предвижда се в ЕС да бъде разработен единен общ софтуер за развитието на технологиите в индустрията. Комисията ще предложи промени в правилата за автономните превозни средства и ще насърчи съвместни публично-частни инвестиции за около един милиард евро до 2027 година.


Големите различия в заплатите се запазва, като разликата между водещите и изоставащите сектори надхвърля 3 пъти. Тенденциите обаче се обръщат – най-голямо увеличение се наблюдава в сектори с относително ниски равнище на заплащане, но висок и постоянен недостиг на кадри.


Общо 59 000 кв. м. нови площи бяха завършени в последните три месеца на годината, а в рамките на цялата – 180 000 кв. м. Пазарът се движи главно от инвестиции предназначени за собствено ползване, сочат данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.


Най-големите нетни положителни потоци по преки инвестиции в страната за 2024 г. са от Австрия (426,7 млн. евро), Гърция (295,1 млн. евро) и Италия (245,9 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци - към Люксембург (436,7 млн. евро) и САЩ (378,9 млн. евро).


Полският министър-председател Доналд Туск обяви инвестиционен план за 2025 г., насочен към укрепването на сигурността на Варшава. Туск заяви, че Полша планира да похарчи „рекордните“ 155 млрд. евро тази година за инвестиции, за да за да даде тласък на растежа на централноевропейската страна.