АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Австрия предлага реформи в ЕС
Канцлерът на Австрия Себастиан Курц предложи реформи в Европейския съюз, които предвиждат съкращаване на броя на комисарите с цел икономии от административните разходи, съобщава германският национален ежедневник Die Welt, цитиран от агенция Фокус.
Курц призова Брюксел "да подходи с внимание към парите на данъкоплатците". Седмици преди началото на ротационното председателство на Австрия на Съвета на ЕС, Курц подчерта: „Мисля, че ако искаме да спасим Европа, Брюксел трябва да даде пример и да съкрати административните разходи".
Конкретно той предлага преди съкращения в ЕК: Ако броят на комисарите бъде намален от сегашните 28 до 18. на базата на справедлива ротационна система, това ще доведе не само ще доведе до спестяване, но и ще направи ЕК също така по-ефективна и по-фокусирана". Освен това Курц твърди, че би било добре да има само едно седалище на Европейския парламент. „Разбира се. че е безсмислено да има две седалища на един и същи парламент - Брюксел и Страсбург Сигурен съм. че в бъдеще ЕП ще се намира само на едно място". Същевременно австрийският канцлер се показа като реалист: „Франция никога няма доброволно да се откаже от Страсбург".
По правило ЕП заседава веднъж месечно от понеделник до четвъртък в Страсбург. Франция, а през останалата част от месеца се събира в Брюксел. Цената на тази двойна структура възлиза на около 200 милиона евро годишно. Секретариатът на ЕП е в Люксембург. Схемата се основава на споразумения, съгласно които институциите на ЕС следва да се намират в колкото се може повече страни. Не става въпрос само за престиж, но и за реални икономически интереси.
В разгорещен дебат за нова многогодишна финансова рамка за ЕС от 2021 Австрия призовава - наред с други нетни вносители като Нидерландия, Дания, Швеция и Финландия - сегашното ниво на разходите в бюджета на ЕС да не надвишават един процент от брутния вътрешен продукт. Но в разрез с това предложение, разходите се очаква да нараснат от 1.211 до 1.279 милиарда евро до 2027 г., което е равно на около 1.11 % от икономическата продукция. За кратко това е неприемливо. Австрия ще прехвърля 970 милиона евро за Брюксел всяка година.
Многогодишната финансова рамка е вид таван за годишните бюджети. Тя определя размера на всяка бюджетна позиция и колко средства се изразходват във всяка държава-членка. Курц има амбицията да започне „тежки и дълги" преговори. Въпреки това той приветства увеличените инвестиции в защитата на външните граници на ЕС. За разлика от тях. плановете за строги икономии във Виена се разглеждат критично.
Tweet |
|