АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Австрия срещу ЕС заради мигрантите
Европейският съюз /ЕС/ спешно трябва да помогне на хората в беда там където се намират - на място. Трябва да бъдат създадени легални пътища за настаняване. В никакъв случай не трябва да се позволява на трафикантите на хора да решават, кой има право да живее в Европа. Това каза австрийският министър на външните работи Себастиян Курц пред обществената телевизия ОРФ. През последните дни дипломатът бе атакуван в родината си, но и в много държави от ЕС поради предложението му ЕС да действа в условията на мигрантската криза по модела на Австралия - мигрантите да се задържат по островите. Критиците изнасят само половината истина за австралийския модел. Миналата година Австралия прие 10 000 души, но това са хора, които са дошли легално, а не през нелегалните маршрути...В Европа смятаме, че сме над всички в морално отношение, но по пътя до Европа загиват стотици хора. След въвеждането на новите мерки от страна на Австралия, няма нито един удавен", подчерта австрийският дипломат и поясни: Австралийският модел не може да бъде приложен изцяло, но не трябва да си правим илюзията, че нашата система е съвършена. Според него поради огромния брой на мигранти, които пристигат в Европа е необходимо да бъде намерено общоевропейско решение на проблема. Себастиян Курц смята, че споразумението между ЕС и Турция, както и затварянето на "Балканския маршрут само за кратко време са спрели мигрантската вълна. Демографското развитие в Африка ни показва, че това на което бяхме свидетели миналата година е просто само едно предупреждение за това, което ни очаква. Министърът смята, че правителството в Либия има желание да се включи в борбата срещу трафикантите на хора. Той отхвърли и критиките от Гърция, защото според него, пропускането на хората е сигнал за останалите, че могат да потеглят. Австрия може да приеме между 10 и 15 000 души на година, но само по легален начин, подчерта в заключение Себастиян Курц.
Междувременно, върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Федерика Могерини заяви, че "нито един мигрант не е нелегален". След заседанието на Съвета за сигурност /СС/ на ООН тя все пак призна, че "начинът, по който те се опитват да влязат в Европа може би наистина е нелегален, но всички те са хора. Никой на този свят не е нелегален”. Тя съобщи, че по време на заседанието на СС на ООН е предала посланието, че "Европа изпълнява своя дълг". "Ние очакваме и останалата част от световната общественост да изпълни своя дълг и светът да постигне единство по въпроса на мигрантската криза", каза още Могерини, цитирана от АНСА.
Германският канцлер Ангела Меркел, която е основно действащо лице в мигрантската криза, беше обявена от списание „Форбс“ за най-влиятелната жена в света за шести пореден път. България също има свой представител в лицето на Ирина Бокова, която заема 89-та позиция. Годишната класация включва 100 жени от 29 държави. Сред тях има дами в сферата на политиката, икономиката, технологиите, както и 12 световни лидери, 32 изпълнителни директори и 11 милиардери. Те са подредени в класацията на базата на своето състояние, интерес от страна на медиите към тях, сфера на влияние и въздействие върху обществеността. Тази година най-младата жена в класацията е изпълнителният директор на „Yahoo“ Мариса Майер, която е на 41 години и заема 55-а позиция. Най-възрастната дама е британската кралица Елизабет Втора. Досега Меркел е била обявявана за най-влиятелна жена от „Форбс“ общо 11 пъти от началото на публикуването на класацията през 2004 г. Тази година обаче признанието за канцлера идва на фона на значително ниска електорална подкрепа за трипартийната управляваща коалиция в Германия, включваща блока ХДС/ХСС и ГСДП. Според скорошно проучване на социологическата агенция INSA подкрепата за нея за първи път е паднала под 50%. Канцлерът също така през последната година беше обект на нарастващи критики заради позицията й спрямо мигрантите, идващи към Европа. Тя обяви, че Германия ще приеме всички сирийски мигранти, които искат да дойдат в страната. Впоследствие обаче, заради големия натиск от коалиционния й партньор от баварския Християн-социален съюз, тя обеща да ограничи притока на хора. Според „Форбс“ жените в тазгодишната класация контролират доходи в размер на 1 трлн. долара и оказват влияние върху 3,6 млрд. души по света.
Източник: БГНЕС
Tweet |
|