АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Единичната ставка е в размер на 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделските стопани агнета или ярета на цена не по-ниска от 5.50 лв./кг. живо тегло без ДДС.
Данните на БАБХ сочат, че от 1 до 27 април в кланиците у нас са заклани 78 414 агнета. През миналата година, в периода от 1 април до 6 май, реализираните животни са били около 55 хиляди.
За да бъде стартиран износът, е необходимо да се финализира ветеринарната документация, за което Българската агенция по безопасност на храните е изпратила всички документи.
На търга ще бъдат представени разплодни юници, коне, женски агнета и кочлета. Водещи световни, европейскии наши фирми, свързани с животновъдството, ще демонстрират своята дейност и продукти.
Наблюденията му сочат, че агнетата, както и миналата година, не се търсят толкова. Като причина отбелязва, че те се раждат през януари и за три месеца теглото им нараства доста и стига до 25-30 кг.
В момента агнета се колят в кланиците, също така се изнасят, но фермерите губят 1 лев, тъй като цената е била 5 лева, плюс ДДС – 6 лева, а в момента се изкупува от 3,80 до 4,30 лева за кг. живо тегло.
Изискването е на Генерална дирекция „Здравеопазване и потребители” на Европейската комисия. Забраната няма да се отнася за свине, агнета, овце, кози, ярета и кокошки.
Катар иска да развива и зърнопроизводство в България и най-вече пшеница, ечемик и царевица.
Между 5 и 6 лева за килограм живо тегло се търгуваше агнешкото днес на животинския пазар в Благоевград, търговец даваше 50 стотинки отстъпка за пенсионери.
С плакати "Д-р Найденов – ликвидатор на животновъдството" и "Господин Борисов, ако е възможно спрете погребването на животновъдите" около 150 животновъди се събраха на пл. "Независимост", за да изразят недоволството си от действията на правителството спрямо сектора.