АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
АГРА – земеделието се възражда
Близо 420 директни и представени изложители, с 15% повече от миналата година, участват в „Агра 2012“, която продължава от 6 до 10 март. Ангажираните изложбени площи са увеличени общо с 27%, а при чуждестранните компании – с 52%. Това са данни, показващи реално съживяване в бранша, коментира Иван Соколов, главен директор на Международен панаир Пловдив, който организира изложението съвместно със Селскостопанската академия. „Агробизнесът у нас наистина се е стабилизирал и привлича силен интерес отвън, а „Агра“ е мястото, където ще стартират много нови инициативи. Това е резултат и от усилията на Международен панаир Пловдив да подкрепя бизнеса в трудната икономическа ситуация“, добави Иван Соколов.
Там е нишата, бе категоричен министър Найденов, след като разгледа Специализираната изложба за биологично растениевъдство и животновъдство „БиоАгра“. Тя се провежда за първи път, а в нейното стартово издание участват фирми и организации от 5 държави. В техните експозиции се проследява пътя на екохраните от полето до трапезата. Една от атракциите е изложба от картини и дрехи, направени от ориз.
България има много добри условия за развитие на биологично земеделие, учените са готови да посрещнат тази инициатива, а бизнесът проявява много голям интерес, подчерта проф. дсн Димитър Греков, ректор на Аграрния университет, който е партньор на панаира в подготовката на изложението „Биоагра“ заедно с международната фондация „Авалон“.
В Западна Европа се търсят български екопродукти като твърда пшеница, сусам, розово и лавандулово масло, билки, мед и вино от биогрозде, посочи доц. д-р Владислав Попов, директор на Агроекологичния център към Аграрния университет и представител на фондация „Авалон“. По негови данни 85-90% от българските биопродукти отиват за износ, а в сектора работят близо 1000 производители, преработватели и търговци.
Все повече сортове плодове и зеленчуци, които разработват нашите институти, имат компоненти, съобразени с изискванията за биопроизводство, заяви доц. д-р Маргарита Николова, главен научен секретар на Селскостопанската академия. Новите култури не само са устойчиви на болести, което намалява пръскането с химически препарати, но съдържат големи количества витамини, антиоксиданти и аниканцерогенни елементи. Иновация от световен мащаб са трите сорта сливи, които не се нуждаят от опрашване. Общо 31 нови сорта показват учените от Селскостопанската академия на „Агра 2012“.
Tweet |
|