АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според данни на НСИ за средните купени количества хранителни стоки на домакинство, консумацията на традиционно български и чуждестранни месни деликатеси е константна през годините. Така например за 2021 година консумацията на трайни колбаси е 6,1 кг. на домакинство. За 2022 и 2023 година консумацията намалява до 5,9 кг.
По данни на Министерството на земеделието и храните от 2023 г. общата площ на насаждения ябълки в България е 4 314 хектара. За същата година от българските овощни градини са произведени близо 35 000 тона от плода.
"Освен човешките загуби, конфликтът може да доведе до значителни допълнителни военни разходи, унищожаване на инфраструктура и да причини трайни щети на икономически дейности и инвестиции, което да доведе до допълнително влошаване на кредитните перспективи на Израел", заяви рейтинговата агенция.
Към днешна дата площите с лозови насаждения у нас възлизат на 60 000 хектара. Винопроизводителите са 362 с тенденция за повишаване“, каза по време на откриването на фестивала заместник министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев.
През март цените скочиха неимоверно до над 10 000 долара за тон на борсата в Ню Йорк заради лошата реколта в Западна Африка, причинена от комбинация от неблагоприятно време и опустошителни болести в старите насаждения. След това цените спаднаха, но все пак остават три пъти по-високи от миналата година.
По-малко от 0,5% от площта на горските територии в България е засегната от съхнене на иглолистни дървесни видове, по конкретно при насажденията от бял и черен бор. Причината е разпространението на фитопатогенни гъби. Милион и половина хектара са изкуствено създадените горски насаждения в страната през 20-ти век.
Местният мултипликатор на работни места измерва общото увеличение в местната заетост в резултат на добавянето на едно работно място на местния пазар на труд. С оглед на големите и трайни дисбаланси в нивото на заетост и икономическа активност на територията на страната, стойностите на тези мултипликатори са от ключово значение за прилагането на ефективни мерки за регионално икономическо развитие.
Подпомагането е част от интервенциите в областта на околната среда и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. Схемата е продължение на същото направление от мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР 2014-2020.
Европейското партньорство за агроекология и Европейското партньорство за здравеопазване и хуманно отношение към животните стартират под егидата на Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа", след процес на съвместно създаване от няколко години с тясно участие на Еврокомисията.
Това са свободни земи от Държавния поземлен фонд, които са поливни и са подходящи за предоставяне за отглеждане на зеленчуци. За създаване на трайни насаждения от Областните дирекции "Земеделие" прогнозират, че са подходящи около 5600 дка.