АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ „Белене“, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“.
Делян Добрев от ГЕРБ услужливо написа решение, че срокът за провеждане на преговорите се удължава със 180 дни от влизането в сила на решението. Като втора точка в проекта на решение е записано, че след приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад в НС.
ОП е за транспортиране на блочен трансформатор тип ТЦ-630000/400-82 У1 от площадката на АЕЦ "Белене" до тази на действащата АЕЦ. Целта е осигуряване на резерв на трансформатори 9(10)GC01,02 на 5(6)ЕБ. Прогнозната стойност (без ДДС) на обществената поръчка е 1 500 000 лв.
Аз също ще изискам категоричен, обоснован, целенасочен и задълбочен анализ не само от АЕЦ „Козлодуй“, но и външна експертиза, относно приложимостта и възможността за използване на парогенераторите от АЕЦ „Белене“ за АЕЦ „Козлодуй“ и едва след получаването му ще извърша моята преценка дали тези парогенератори да бъдат включени в списъка на оборудването, което да бъде продадено на украинската страна.
Евродепутатът е в недоумение, че прогнозите за довършване на двата реактора на АЕЦ „Белене“ бяха за още 5 млрд. евро и сегашните управляващи казваха, че това прави централата нерентабилна, а сега строителството на новите два блока на АЕЦ „Козлодуй“ се оценява до 14 млрд. долара.
През миналата година след американски натиск България реши да продаде на Украйна оборудването за АЕЦ "Белене", чието изграждане трябваше да реализира руската компания Росатом при инидикативна цена в рамките на 10 млрд. лева.
Договорът е със срок 48 месеца, като се очаква първият локомотив да бъде доставен до 18 месеца, а останалите девет – до 24-тия месец от договора. Стойността му е 91,2 млн. лв. без ДДС, а изпълнител е ДЗЗД „Сименс Трон“.
В района на остров Белене е постигната минимална ширина на фарватера (корабоплавателния път) от 150 м и минимална дълбочина от 35 дм при ниско корабоплавателно регулационно ниво. Край остров Вардим е постигната минимална ширина на фарватера от 130 м и минимални дълбочини от 25 дециметра.
РИА Новости: С решението да предаде на Украйна реакторите за "Белене" България за пореден път се самопростреля в крака. Това се казва в материал на РИА Новости, публикуван по повод посещението на Владимир Зеленски у нас.
Ядрената енергетика не е под санкциите на ЕС, това каза в Националния пресклуб на БТА в Плевен проф. Румен Гечев, народен представител от БСП. "Ядрената енергетика може да се развива, да се купува ядрено гориво, да се довършват реакторите, които са български. Дали ще участват руснаци, пакистанци, французи или американци няма никакво значение", добави той.