АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
„Росатом“ и Унгария вървят с бързи темпове към първи бетон за АЕЦ „Пакш-2“. Проектът е първият на територията на ЕС, получил лиценз за изграждане на ядрени енергоблокове по референтен руски проект. „Росатом“ е световен лидер в изграждането на нови блокове и едновременно строи 22 енергоблока в седем държави.
Унгарската агенция за атомна енергия издаде разрешение за строеж на два енергоблока ВВЕР-1200 от поколение "3 Плюс" на площадката на АЕЦ "Пакш-2" на брега на река Дунав. Сделката за реакторите бе сключена през 2014 г. между Будапеща и Москва.
Компанията ЗАО “Пакш-2”, възложител на проекта за АЕЦ „Пакш-2“, подаде заявление за строителен лиценз за два нови енергоблока с реактори ВВЕР-1200 от поколение 3+ в Унгарското атомно ведомство (ОАН). Документите са представени в съответствие с графика на проекта.
В АЕЦ „Пакш“ 2 ще бъдат построени енергоблокове от поколение „три плюс“, които ще работят в рамките на 60 години с възможност за удължаване на срока на експлоатация, като по този начин ще осигуряват на Унгария евтина електроенергия без отделяне на въглероден диоксид.
Горивото е от второ поколение и се разработва за унгарската АЕЦ „Пакш“ и финландската АЕЦ „Ловиса“ в рамките на договорите между руската горивна компания ТВЕЛ и чуждестранните възложители.
Инвестициите в Пакш 2 се оценяват на 12,5 милиарда евро. На АЕЦ Пакш, построена по съветски проект в края на 80-те години на миналия век, сега работят четири енергоблока с реактори от типа ВВЕР с обща мощност от 2000 МВт.
Руският президент Владимир Путин разговаря с унгарския премиер Виктор Орбан и двамата обсъдиха въпроса за атомната централа "Пакш" и за двустранното сътрудничество в различни сфери, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Европейската комисия утвърди окончателно разширяването на унгарската атомна централа "Пакш" и предоставянето на държавна помощ за проекта. Унгария е уверила, че единствено руската фирма "Атомпроект", подразделение на "Росатом", може да достави необходимите нови реактори.
Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че въвеждането във експлоатация със съдействието на руски специалисти на два нови реактора в АЕЦ „Пакш“ ще подсигури енергийната сигурност н Унгария, предаде Интерфакс.
Руската компания „Русатом Сервис“, част от държавната корпорация „Росатом“, и унгарската MVM Paks подписаха рамково споразумение за доставка на оборудване и резервни части за сервизно обслужване и модернизация на четирите действащи енергоблока на АЕЦ „Пакш“ в Унгария.