АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
АЕЦ „Аккую“ в Турция монтира първи реактор
На площадката на АЕЦ „Аккую“ в Турция завърши един от ключовите етапи в сглобяването на основното оборудване - монтажът на корпуса на реактора в първи енергоблок. По-рано бе инсталиран „уловителят на стопилката“, а непосредствено преди монтажа бе поставен опорният пръстен, който поема основния товар на корпуса, който е с маса от 330 тона, диаметър 4,5 метра и височина 12 метра.
За операцията бяха необходими специални пътища в рамките на площадката за транспортиране на корпуса на реактора в радиуса на първи енергоблок. След насипването и изравняването на пътищата по цялата дължина на маршрута, специална платформа на колела стигна от площадката за временно съхранение на оборудването до терена за изграждане на първи енергоблок. С помощта на гъсеничен кран Liebherr LR 13000 с товароподемност до 3000 тона, корпусът на реактора бе поставен във вертикално положение на проектното място в шахтата на реактора.
„Монтажът на корпуса на реактора на първи енергоблок е едно от най-важните събития тази година. На 21 април монтирахме опорния пръстен, върху който се поставя корпусът на реактора. Това е елемент на конструкцията на реакторната инсталация, предназначен за закрепване на корпуса. Монтажът на корпуса изисква бижутерска точност, тъй като максимално допустимото отклонение по хоризонталата не бива да надхвърля една десета от милиметъра. Завършването на монтажа ще позволи да продължим работата по изграждане на шахтата на реактора“, отбеляза Сергей Буцких, директор на новоизграждащата се АЕЦ „Аккую“.
Монтажната операция бе контролирана от представители на Агенцията за ядрено регулиране (NDK), независимата организация по строителен контрол – френската инженерингова група Assystem, опитно-конструкторското бюро „Гидропресс“ (конструктор на реакторната инсталация на АЕЦ „Аккую“) и производителя на корпуса на реактора – компанията „АЕМ-Технологии“.
Монтажът на корпуса на реактора бе извършен с помощта на технологията Open Top – през отворения горен край на цилиндричната част на сградата на реактора. Тя позволява оптимално да се съвместяват строителните и монтажните операции, да се започне монтажът на оборудването и тръбопроводите преди завършването на бетонните покрития. Технологията е успешно внедрена в много проекти за изграждане на АЕЦ в Китай, Япония, България и Русия, включително и при строителството на енергоблоковете на Ленинградската АЕЦ-2 с реактори ВВЕР-1200.
След монтажа на корпуса, строителите ще продължат с бетонирането на шахтата на реактора, ще поставят опори за компонентите на главния циркулационен тръбопровод (ГЦТ) и парогенераторите.
Корпусът на реактора за първи енергоблок бе доставен на строителната площадка на АЕЦ „Аккую“ в Турция по море през ноември 2020 година. След разтоварване на кораба в морския товарен терминал „Източен“, оборудването бе транспортирано до площадката за съхранение, където премина процедура на входящ контрол, по време на която бе потвърдена целостта и високото качество на изработка на корпуса.
Tweet |
|