АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
АЕЦ „Пакш”: 15-месечен горивен цикъл
От октомври 2014 г. руската горивна компания ТВЕЛ, част от държавната корпорация „Росатом“, започва въвеждането в експлоатация на Трети енергоблок на АЕЦ „Пакш“ за 15-месечен горивен цикъл. Това става в рамките на по-рано постигнатите споразумения за доставка на модернизирано гориво от второ поколение между ТВЕЛ и компанията MVM Hungarian Electricity Ltd. Първите модифицирани по този начин работни касети ще бъдат 12 бройки. Горивото е произведено от машиностроителния завод „МСЗ“, част от структурата на ТВЕЛ. Модифицираното гориво от второ поколение има по-високи потребителски качества и експлоатационни характеристики и повишава икономичността на АЕЦ.
АЕЦ „Пакш“ е структурно подразделение на компанията MVM (100% от нейните акции са собственост на държавата) и получи разрешение от унгарския надзорен орган през октомври 2014 г. за зареждане с модифицирано ядрено гориво от второ поколение със средно обогатен уран 4,7% /от уран-235/ в Трети блок. От 2015 г. блоковете на АЕЦ „Пакш“ ще бъдат въведени в експлоатация поетапно, като заедно с щатно обогатеното гориво - 4,2%, ще се използва и новото гориво с повишено обогатяване – 4,7% в нови 15-месечни горивни цикли.
Горивото от второ поколение се експлоатира успешно в Русия, Чехия, Словакия и Финландия.
Услугите и продукцията от началния стадий на ядрено-горивния цикъл са в основата на предприятията на ТВЕЛ (около 80% от поръчките за 2013 г.) Разходите на компанията за научно-изследователски разработки за разработване на усъвършенстване на ядрено гориво през 2013 г. са били 1 687 милиона рубли (през 2012 г. – 1 779 милиона рубли).
АЕЦ „Пакш“ е единствената ядрена централа в Унгария като първият й енергоблок бе пуснат през 1982 г. Сега делът на електроенергията, произвеждана от АЕЦ-а, представлява 50,71% от структурата на енергийния баланс на Унгария. Договорът за доставка на ядрено гориво, сключен от ТВЕЛ с унгарския поръчител през 1999 г., ще продължи до края на срока за експлоатация на енергоблоковете на тази АЕЦ (като се вземе предвид продължаването на срока на експлоатацията им до 2037 г.) През 2013 г. обемът на доставка на гориво е бил на стойност приблизително 83 милиона евро.
Tweet |
|