АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия е водещ доставчик на пшеница за Сирия. От 1 юли насам руските доставки на зърнени култури за азиатската страна възлизат на 300 000 тона, посочва Интерфакс. Москва, която беше ключов съюзник на режима на Башар Асад, му отпускаше заеми, с които да плати доставките на руска пшеница.
Събирайки приходите от петрол на Норвегия, фондът има за цел да увеличи националното богатство, за да финансира разходите на щедрата социална държава, когато запасите от въглеводороди се изчерпят. Официално създаден през 1990 г., той получава за първи път през 1996 г. "скромната" сума от 1,981 милиарда крони.
Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза. Това пишат в декларация от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), която е изпратена от тях и до политическите партии и медиите.
Управляващата коалиция в Германия се разпадна, след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер и отвори пътя към предсрочни избори, предизвиквайки политическа криза в най-голямата европейска икономика часове след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
За годината маслото е поскъпнало с 25,7 на сто, сочат данните. Само през септември то се покачва с 5,07 на сто, а през октомври - с 6,58 на сто. Октомврийският скок е най-сериозен от октомври 2007 г., когато маслото е поскъпнало с 12,7 на сто.
Автомобилният сектор в Европа е изправен пред криза. Вместо да расте, пазарът на електромобили отчита спад на продажбите на фона на намаляващо търсене и нарастваща конкуренция от страна на автомобилни компании, базирани в Китай.
Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
Слуховете за евентуалната поява на европейски автомобилен колос стават все по-интензивни, макар и да няма официална информация за такава операция. Подобен развой би съживил европейския автомобилния сектор, който преминава през сериозна криза.
ЕС и САЩ налагат все по-високи мита върху вноса на електрически превозни средства, произведени в Китай, но това не спира производителите в азиатската страна да заливат пазара с евтини електромобили, посочват анализатори.