АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Според доклада на Европейския парламент сивата икономика в България е 33,1 на сто, докато данните на АИКБ, базирани на Композитния индекс "Икономика на светло" (КИИС), сочат, че през 2022 г. този дял е 21,42 на сто.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Заради слаби страни в проектобюджета, които според АИКБ подчертават необходимостта от стратегическо планиране и реформи в различни области, за да се осигури дългосрочна фискална устойчивост и икономически растеж, организацията ще се въздържи от подкрепата на предложения законопроект.


Става въпрос за Закона за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия и по-специално с разпоредбите на чл. 4, които задължават операторите на електроразпределителни мрежи да възстановят на държавата изплатената държавна помощ.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и евродепутатът и президент на Европейския енергиен форум Цветелина Пенкова обсъдиха възможностите за устойчиви решения на предизвикателствата пред българската индустрия, свързани с високите цени на електроенергията.


Според АИКБ постановлението и разпоредбите на КТ, свързани с МРЗ, не съответстват и на Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждане на критерии, които отразяват покупателната способност на минималната заплата и разпределението на доходите в страната, а не проста формула, базирана на СРЗ.


АИКБ: Ново райониране на България ще осигури по-справедлив достъп до европейско финансиране и ще насърчи инвестиции в по-слабо развитите райони.


Проучванията на АИКБ показват, че е налице трайна тенденция за изсветляване на икономиката, като за последните 13 години тя е достигнала ниво от стойност 63,35 пункта от 100 до 78,58 пункта от 100 през 2022 г.


Целта на ежегодния конкурс на АИКБ е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да отличи водещи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването на сивата икономика.