EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Ако Китай се срине

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ако Китай се срине

mail12:00 | 27.08.2012прегледи 819 коментарикоментари 0


Напоследък Китай започва да буксува - балонът в сферата на недвижимите имоти се спука, износът намалява, курсовете на акциите падат. Последиците от евентуален китайски колапс ще са катастрофални за целия свят.

Мнозина отдавна подозират, че в Китай не всичко върви по мед и масло. Докато германският DAX прескочи границата от 7 000 пункта, шанхайският борсов индекс падна на най-ниското си ниво от началото на кризата. "Все повече инвеститори поставят под въпрос бурния стопански ръст на Китай", казва шефът на "Голдман Закс" Джим О'Нийл. Ако това действително е факт, светът е изправен пред огромно предизвикателство. Защото Китай днес е не просто един пазар. Китай е двигател на стопанския ръст в световната икономика. Евентуален колапс на китайската икономика ще има катастрофални последици не само за Китай, но и за света.
Стотици хиляди празни жилища
В китайски провинции като Кунминг са построени до над 100 000 нови жилища. Те обаче стоят празни. Много големи сгради с офиси също нямат наематели. Строителният бум от последните години доведе до свръхинвестиции. Цените на недвижимите имоти започнаха да падат. За да спаси положението, правителството инициира насърчителна програма за новодомци. За съжаление не само пазарът на недвижими имоти е "прегрял". Много индустриални мощности стоят неизползвани, а машините във фабриките са натоварени само до 60 процента от капацитета си. Преди кризата тези проценти бяха 80, а преди десет години - дори 90 на сто. Междувременно дори и в огромна страна като Китай почти всичко е застроено. Именно в това се крие проблемът. Защото досегашните инвестиции съставляваха пет на сто от осемпроцентния икономически ръст на страната. Ако тези инвестиции останат константни, стопанският ръст ще намалее с пет процента.
Инвеститорите бягат
И това не е всичко. Външната търговия на Китай също е в застой. През юли износът е намалял с един процент в сравнение с предходната година, а преките чуждестранни инвестиции са се свили с цели 8,7 процента. Все повече капитали напускат страната, а инвеститорите й обръщат гръб. Изглежда, че досегашният икономически модел, базиран на инвестиции и износ, е изчерпан. От няколко години китайското ръководство се стреми да разработи нова стратегия за съживяване на вътрешния пазар. Но и тук няма кой знае какви успехи. Оборотът от търговията на дребно пада прогресивно от три месеца насам. Общата сума на новоотпуснатите кредити е намаляла наполовина. Освен това страната е заплашена от инфлация, защото Китай също е засегнат от експлодиращите цени на царевицата и соята.
Ако Пекин се закашля, други хващат пневмония
Много инвеститори и експерти вече се съмняват в способността на китайското ръководство да осигури "меко кацане" на икономиката. Основните губещи от "твърдо приземяване" няма да бъдат обаче само китайците. Защото Китай е втора икономичческа сила след САЩ с 15 процента от световната икономическа мощ.
Ако Китай се закашля, останалият свят ще се разболее от пневмония. Най-силно засегнати ще бъдат азиатските съседи. Така например намаляването на китайския стопански ръст с един процент би довело до спад в икономиката на Тайван от 0.9 на сто.
В Германия този спад би бил едва 0.1 процента. През последното тримесечие обаче германската икономика е отбелязала ръст от 0.3 на сто. При стопански растеж в Китай от пет, вместо осем процента, Германия би изпаднала в рецесия. Да не говорим за останалите страни от еврозоната, които и сега се борят с кретаща икономика.
Китайският модел издиша
Надеждите на целия свят са, че китайското правителство все пак ще успее да овладее ситуацията. Спасител в нуждата може де се окаже централната банка на страната. Тя би могла да намали лихвите и да разшири отпускането на кредити, а правителството би могло да предложи нови икономически програми. Тези мерки биха довели до краткосрочен фойерверк на международните борси и биха дали нов импулс на оптимистите. В дългосрочна перспектива обаче съмненията в китайския модел за икономически ръст няма да изчезнат.

източник/Дойче веле
 


Тагове: Китай, модел
 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg