АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ако се реализира Брекзит?
През следващата година британската икономика ще отчете добър растеж, макар и розовата перспектива да е помрачена от опасенията за излизането на страната от ЕС, сочи ново проучване.
Британският премиер Дейвид Камерън обеща да проведе референдум относно евентуалния „Брекзит” преди края на 2017 година. Несигурността от резултата от гласуването е класирана в проучването като най-големия риск за британската икономика през следващата година. „Референдумът за британското членство в ЕС ще увеличи значително несигурността в бизнеса и ще натежи на инвестициите”, казва Даниел Верназа от „Уникредит”.
След последното проучване на общественото мнение, което показва слабо мнозинство на тези, които искат страната да напусне ЕС, британското членство се намира на ръба. Камерън, който заяви, че иска Великобритания да остане в един реформиран ЕС, се опитва да договори нови правила преди провеждането на референдума.
Този месец рейтинговата агенция „Мудис” посочи, че излизането от ЕС ще навреди на британската икономика, като влоши търговията и инвестициите, и може да подложи кредитния рейтинг на страната на риск от понижение. Шефът на листваната на лондонската борса компания за управление на активи „Шрьодерс” призова за спокойствие и заяви, че опасенията, че икономиката ще се срине след гласуване за излизане от ЕС, са преувеличени.
„Мисля, че не е вероятно да гласуваме за излизане. И все пак ако го направим, след няколко години ще постигнем с ЕС споразумение, което да е изгодно и за двете страни. Да говорим за икономическо самоубийство или катастрофа, е твърде преувеличено”, казва Майкъл Добсън.
„Банк ъф Ингланд” се въздържа да вземе страна в дебата, въпреки че президентът на банката Марк Карни през октомври заяви, че британското членство в ЕС е динамизирало националната икономика в продължение на над 40 години.
Намаляването на държавните разходи, както и бавното покачване на заплатите също представляват риск за британската икономика, отбелязват икономистите.
Tweet |
|