АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Според финансовото ведомство към март 2024 г. около 2001 физически и юридически лица са били засегнати от санкционния режим. Данните на министерството на финансите са извлeчени от най-новия годишен преглед на Службата за прилагане на финансови санкции (OFSI).


Очаква се имотите, купени сега, да излязат за продажба след влизането на България в еврозоната, когато цените вероятно ще се повишат, макар и не в сериозни граници.


Чрез съдебни искове, които местните съдилища бързо одобряват, руските управляващи ускориха национализацията на активи. Сред тях са собствеността върху московското летище Домодедово, стратегически складове, както и компания, която произвежда цинк и олово.


На официална церемония в Министерството на енергетиката министър Жечо Станков подписа с генералния мениджър на OMV Offshore Bulgaria и директор за партньорствата и международните активи на OMV Petrom Роб Добинс и Йоси Абу, главен изпълнителен директор на NewMed Energy Balkan, документ, с който се продължават проучванията за нефт и газ в блок в „Блок 1-21 Хан Аспарух“.


Белгия предвижда да продаде дялове в няколко банки, в пощите и в най-голямото далекосъобщително дружество в страната, за да осигури средства за повишаване на разходите за отбрана, съобщиха местни медии. Белгия засега харчи 1,3 на сто от БВП за отбраната и предвиждаше да постигне 2% до 2029 година.


Страните от Европейския съюз вече използват лихвите от замразените руски активи, за да помогнат за въоръжаването на Украйна и за финансирането на следвоенното ѝ възстановяване, като това е извънреден приход от 2,5-3 милиарда евро годишно, отбелязва АФП.


Международните инвеститори активно търсят начини да заобиколят антируските санкции, за да закупят руски активи на компании, работещи в Русия, достъпни за тях на световния пазар, са нараснали с десетки процента също от началото на преговорите между Русия и САЩ.