АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В миналото начинът за запазване и консервация на вината е бил те да бъдат подсилени, като се добавя гроздов дестилат с цел да се вдигне процентът алкохол и да се елиминира възможността за разваляне при дългите морски пътувания.
Зараждащото се руско производство на уиски е един от многото примери как местните производители се опитват да запълнят дупките, останали след изтеглянето на чуждестранните компании. "Математиката е проста", казва Генадий Силиванов, главен технолог на "Кемля". "Руснакът ще си купи едва бутилка качествен алкохол вместо 10 бутилки евтина водка или нещо подобно и ще пие по-малко".
Минималната цена, на която може да се продава алкохол в Шотландия, се повишава с 30%, съобщава BBC. Минималната цена не е променяна, откакто беше фиксирана на 50 пенса за единица алкохол, когато беше въведена за първи път през май 2018 г.
Най-високият акциз в ЕС се налага в Ирландия - 9,92 евро за кутия от 20 цигари, следвана от Нидерландия - 7,66 евро и Франция - 7,45 евро. Най-ниският акциз се събира в България - 1,92 евро за кутия от 20 цигари. Следващите най-ниски данъци се налагат в Полша и Хърватия, съответно 2,33 евро и 2,52 евро.
По отношение на производството на бира с алкохол, през 2023 г. Германия продължава да бъде водещ производител със 7,2 милиарда литра (22,3 на сто от общото производство в ЕС).
Парламентът прие на второ четене и освобождаване от акциз домашната бира, при условие, че няма да се продава. В момента ставка за такова облагане няма, което прави производителите на домашна бира за лични нужди закононарушители. За лична консумация се смята количество до 100 литра.
За деветте месеца приходите от акцизи достигат близо 4,553 млрд. лева или с почти 245 млн. лева (5,7 на сто) над приходите за периода януари – септември 2022 г. Ръстът в приходите от акциз се дължи в най-голяма степен на по-високите постъпления от акциз за тютюн и тютюневи изделия и на засилената икономическа активност на данъчнозадължените лица.
КЕВР утвърди цена на природния газ за август от 59,67 лева за мегаватчас (MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора. Утвърдената цена е с 1,4 процента по-ниска от тази през юли.
България е сред страните с най-високи разходи. Най-високите разходи за храни и безалкохолни напитки през 2021 г. са регистрирани в Румъния (24,8 на сто), Литва (20,4 на сто), България (20,1 на сто), Естония (19,9 на сто), Полша и Словакия (по 19,6 на сто и в двете страни).
Най-значително увеличение спрямо 2021 г. се отчита при приходите от ДДС при внос - 59 на сто, следвани от постъпленията от мита - 55,7 на сто, и от акциз - 0,8 на сто.