EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Акциите на европейските банки нестабилни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Акциите на европейските банки нестабилни

mail15:20 | 15.02.2016прегледи 918 коментарикоментари 0


„Сосиете Женерал” (SG) оповести в четвъртък, че може би ще е трудно да изпълни поставената цел на печалбите през тази година заради „насрещни ветрове” като рекордно ниските лихвени проценти и уязвимите финансови пазари. Френската банка, която регистрира 20% увеличение на приходите си през четвъртото четиримесечие на миналата година, запази 10-процентовата възвръщаемост на капитала. През 2015 г. средната стойност на индикатора беше 7,9%. Цената на акциите на SG спадна с 13% в първите часове след отварянето на пазара в четвъртък, в рамките на продължение на продажбите на дялове в банковия сектор.

Акциите на „UniCredit” регистрираха спад с 6,4%, „Дойче банк” (Deutsche Bank) загуби 5,4%, а „Standard Chartered” – 6,1%.

В сряда дяловете на европейските банки регистрираха увеличение в цената след двудневни спадове. Те се дължат на влиянието, което негативните лихвени проценти ще имат върху печалбите в сектора. „Сосиете Женерал” вече изгуби повече от 1/3 от стойността на акциите си през тази година, пише "Файненшъл таймс".

В четвъртък от банката цитираха устойчиво ниските стойности на лихвените проценти, слабостта на развиващите се пазари, увеличението на регулациите и фискалното напрежение, както и „нестабилността” на финансовите пазари като причини за несигурните резултати.

Най-големите банки в Европа също така са поставени под натиск да се фокусират върху най-печелившите бизнес начинания заради все по-строгата регулация. По-миналата седмица „BNP Paribas” оповести, че съкращава с 20 милиарда евро активите в инвестиционната си банка, предназначени за влагания на капитал.

Миналата година „Сосиете Женерал” оповести редица съкращения в разходите, сред които затварянето на 1/5 от клоновете на банката във Франция до 2020 г. и обявяването на спестяване на 850 милиона евро до края на 2017 година. Дотогава банката вече беше оповестила други 900 милиона планирани спестявания. До момента обаче френската банка успява да стои в страни от тенденцията на наистина тежки съкращения в инвестиционното банкиране, видими при големи европейски финансови институции като Deutsche Bank и Credit Suisse.

Изпълнителният директор на „SG” Фредерик Одеа заяви, че „в очакваната нестабилната обстановка през 2016 година, „Сосиете Женерал”, подкрепяна от успешен бизнес модел, уверено ще следва плана за трансформация.”

За цялата 2015 г. нетните приходи нараснаха с 50% до 4 милиарда евро, като скокът се дължи на липсата на отписвания на активи в Русия и Бразилия. Именно те имаха негативен ефект върху сметките за 2014 година.

Нетните приходи от 656 милиона евро в последната четвърт не отговориха на очакванията на финансовите анализатори за 944 милиона. Две от най-големите банки във Франция демонстрираха огромен ръст в третата четвърт, благодарение на продажбите си. Това дойде докато печалби от 147 милиона от продажба на капиталовия дял на “SG” в мениджъра на активи „Amundi”, беше помрачена от съдебно решение за това компанията да плати 400 милиона евро. Банката съобщи, че общо средствата й за съдебни искове са 1,7 милиарда евро за цялата 2015 г., но без да дава повече детайли. От SG осъществяват вътрешно разследване на възможни нарушения на американски санкции. Банката повиши дивидентите си с 67 процента до 2 евро на акция, като изпълни прогнозите на анализаторите. Печалбата на секторите за глобално банкиране и инвеститорски услуги на „Сосиете Женерал” спадна с 35% до 275 милиона в последното тримесечие и общо 5% за цялата година до 1,8 милиарда евро. В Русия, която е ключов международен пазар, банката регистрира загуби от 8 милиона евро за последната четвърт и 165 милиона за цялата година. /БГНЕС
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg