АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Годишният спад на износа се дължи основно на спада на износа на минерали, горива и електроенергия с 5,6 процентни пункта, на текстил и обувки с 5 процентни пункта и на строителни материали и метали с 2,2 процентни пункта.
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
Държави като Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания отбелязаха значително увеличение на посетителите, като турските туристи са сред водещите групи, изследващи тези живописни и исторически дестинации, посочва вестникът.
Италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.
Рафинерията STAR вече е възобновила закупуването на Уралс за доставка в края на октомври, рафинериите на турската компания Tupras също са увеличили покупките на руски петрол този месец поради по-малко налични алтернативи в Средиземно море, казаха още те.
За сравнение: в Турция е нараснала с 64%, в Албания с 63%, Черна гора – 60%, Румъния – 59%, Полша – 61%, Сърбия – 50%. В същите тези три години минималната заплата в Германия – 1700 евро, нараства с 30%.
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.