АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според "Комерсант" правителството не е доволно от постоянно забавяне при разработването на руски пътнически самолети. По-специално това се отнася за самолет със среден обсег МС-21, който трябва да полети в средата на следващото десетилетие, но чието серийно производство постоянно се отлага.
Румъния, която е членка на ЕС и НАТО, иска да купи 32 самолета F-35 от американския производител "Локхийд Мартин" за 6,5 милиарда долара, информира неотдавна агенция Ройтерс. Министърът на отбраната Анджел Тълвар каза, че първите самолети няма да бъдат доставени преди 2030 г.
Една от причините за отчетеното рязко понижение се явяват мащабните поръчки за транспортно оборудване, направени през предходния месец за самолети, кораби, влакове и военни превозни средства.
Европейският самолетостроител Airbus обяви, че през август доставените от него самолети са били 47 при 77 през юли. От началото на годината производителят е доставил 447 самолета, като достигането на коригираната през лятото надолу цел от 770 за цялата година може да се окаже предизвикателство, допълва информационната агенция.
Икономисти прогнозираха скок с 4 на сто на поръчките за дълготрайни стоки - продукти, които да издържат поне 3 години. Поръчките са се повишили през пет от последните шест месеца. Та се понижха с 6,9 на сто през юни заради малкото поръчки на самолети.
Croatia Airlines ще купи 15 самолета със срок на изплащане 12 години, с възможност за удължаване на изплащането с още 12 години, добави той. "Това е правилното решение за 35-ата годишнина на компанията.
Около 36% от износа е на ракети и системи за противовъздушна отбрана, следван от радари и електронно оборудване, оръжейни станции и пускови установки, заемащи по 11% всеки. Девет на сто от износа на продукти за отбраната се падат на пилотирани самолети и сходна техника, съобщи Министерството на отбраната.
Летателните апарати "Хюрджет" и "Гьокбей" на "Търкиш Аероспейс Индъстриз" (Turkish Aerospace Industries) ще бъдат представени на международното авиошоу във Фарнбъро в Обединеното кралство, съобщи Анадолската агенция.
Американската федерална агенция за гражданска авиация трябва да установи дали авиопревозвачът е извършил изискваните инспекции на емблематичните си самолети "787 Дриймлайнър" (787 Dreamliner) и дали документите са били фалшифицирани от служители.
Никога за един ден толкова самолети не са кацали в Балчик, посочи Димитриев. По думите му вместо първоначално планираните 20 машини, се очаква да пристигнат близо 40.