АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.
На тримесечна база, нарастването на необслужваните т.нар. бързи кредити представлява 0,1 на сто през третото тримесечие или 0,5 млн. лева. Спрямо първото тримесечие на тази година обаче се наблюдава понижение от близо 4 на сто в необслужваните заеми, тъй като в края на месец март те са възлизали на 420,7 млн. лева или с малко над 16 млн. лева повече спрямо настоящия резултат.
Страните от цял свят приеха първите правила на организацията за противоречивия пазар на въглеродни кредити. Това се случи по време на Двадесет и деветата Конференция на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения. Тези разпоредби се очакват от Парижкото споразумение през 2015 г. Решението беше прието с...
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.
От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.
Депозитите на нефинансовите предприятия са почти 44,8 млрд. лв. (22,8 на сто от БВП) в края на август 2024 година. В сравнение със същия месец на 2023 г. те се увеличават с 6,2 на сто (8,9 на сто годишно повишение през юли 2024 година).
Предвижда се да бъдат намалени лихвените проценти по отпуснати вече кредити за придобиване на недвижими имоти. Това обяви управителят на Китайската народна банка (People's Bank of China) Пан Гуншън, цитиран от ДПА.