АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред увеличените митнически тарифи, които влизат в сила от 27 септември, са 100 процента върху вноса на китайски електрически превозни средства, 50 процента върху соларните панели и 25 процента върху импорта на стомана, алуминий, както и на минерали от критично значение за новите индустрии и технологии.
На ССБ се продадоха дърва за огрев на цена 225 лв./т и въглища на цена 905 лв./т. Сделки имаше и за газ пропан бутан от в рамките на 958,33 - 1060 лв./хил.л, както и при металите: скрап от черни метали се изкупи на цена 285 лв./т, отпадъци от алуминий на 1400 лв./т и отпадъци от мед на 8300 лв./тон.
"Русал" и руският минен гигант "Норилск никел" не са пряк обект на западни санкции, припомня Ройтерс. След началото на войната в Украйна двете компании пренасочиха част от търговията си и рязко увеличиха доставките за страни като Китай и Индия за сметка на Запада.
Полша и балтийските държави призовават да бъде наложена забрана на вноса на руски алуминий и втечнен природен газ (ВПГ) в рамките на 13-я пакет санкции на Европейския съюз срещу Москва заради войната в Украйна, предаде Ройтерс, позовавайки се на представител на полските власти, пожелал анонимност.
Водещият руски производител "Русал", който извършва около 6% от глобалните доставки, твърди, че много азиатски и европейски клиенти продължават да купуват неговата стока.Миналия месец компанията съобщи, че е увеличила продажбите в Азия, като същевременно Европа е останала основният й пазар, осигурил около 30%.
От януари до юни 2023 г. Китай, най-големият производител и потребител на алуминий в света, е внесъл 1,2 милиона метрични тона необработен алуминий и алуминиеви продукти, включително първичен метал и необработен, легиран алуминий, показват най-новите данни на китайската Главна митническа администрация.
Руският алуминий се произвежда от минната компания "Русал", и представлява около 6 на сто от световните доставки. Доставките за САЩ представляват 7 на сто от приходите на "Русал" през първото полугодие на 2022 г.
Шест месеца след началото на войната Русия си остава основен износител на алуминий, стомана и титан в САЩ, които за шестте месеца са получили 900 пратки, съдържащи 264 милиона тона метал.
Годишно индустрията предоставя на европейските граждани около 1 млрд.малки и големи домакински електроуреди. За производството им са необходими 6 млн.т суровини, 3 млн. т стомана и неръждаема стомана, 1,1 млн.т пластмаса и около 0.5 млн.т мед, алуминий, стъкло и бетон.
Запасите от кобалт, алуминий, мед, литий, никел, сребро и злато са там. Нито САЩ, нито Европейският съюз са в списъка на "свръхновите".