АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В края на лятото или началото на есента се очаква да започне изграждане на обхода на Кресна, част от проекта за завършване на АМ „Струма“. Това каза инж. Йордан Вълчев, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“. Той уточни, че техническия проект е приет от АПИ със забележки, които в сега се отстраняват.


Промените включват завършване на дейности по изграждането на АМ „Европа“ и реконструкцията на приемното здание на жп гара Нова Загора, както и завършването на тягови подстанции Русе, Разград и Варна, стартирали в предходния програмен период.


Liebherr-Mischtechnik GmbH планира да прехвърли продуктовите групи за бетоновози и бетонови центрове от немския град Бад Шусенрид към българския производствен обект на Liebherr в Тракия икономическа зона /ТИЗ/ - „Либхер Конкрийт Технолоджи Марица“ ЕООД. Това ще обхване части от производството, разработката, както и съпътстващите и административни дейности.


"Три-Уол България", част от "Три Уол" (Tri Wall) получи сертификат клас "А" за инвестицията си в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ). Тя е в размер от над 60 млн. лева и е за изграждане на нов завод за велпапе и опаковки. Очаква се инвестицията да открие 150 работни места, съобщават от МИР.


Индикативният срок за приключване на строителството е юни 2031 г. Това са само част от разписаните стъпки за завършването на магистрала „Струма“ между Симитли и Кресна от София към Кулата, отбелязаха също от правителството.


За да се подобрят пропускателните възможности на Автомагистрала "Тракия" и да се намалят рисковете от инциденти, от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) разглеждат възможностите за разширяване на отделни участъци като този София - Пловдив и/или чрез развитието на алтернативни трасета. До отнемане на трафика от магистралата се очаква да доведе и основният ремонт на дублиращото я трасе през Нови хан и Костенец.


За икономическо развитие в района предстои завършване на съоръженията по жп линия „Карнобат-Синдел“ и изграждане на магистрала „Русе-Велико Търново“. Инвестиционните проекти са свързани с реконструкция и модернизация на пристанищни съоръжения и терминали в Лом, Русе и Варна, както и за специализирано оборудване за подобряване на корабоплаването по река Дунав.


С решение на хърватското правителството той ще бъде финансиран чрез Механизма за възстановяване и устойчивост като част от „Поддържаща инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“, чиято стойност е 51,8 милиона евро (без ДДС). Планираният срок за завършване на работата е 15 месеца.


При изпълнението на строителните работи трафикът ще преминава двупосочно в платното за Варна, като ще се обособят една лента за автомобилите пътуващи към Варна и една към София. Скоростта ще е ограничена до 90 км/ч.Срокът за завършване на ремонта в района на виадуктите е до 30 юни т. г.


В Западна Европа метеорологичните условия са били подходящи за завършване на сеитбата на зимни зърнени култури. Въпреки закъсненията, общите условия са положителни.