АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Амбициите на Египет за зелен водород
Египет подписа рамкови споразумения с международни енергийни компании за изграждането на девет съоръжения за зелен* водород и амоняк в икономическата зона “Суецки канал”, съобщи онлайн изданието “Ентърпрайс прес”.
Общият капацитет на производствените мощности е 7.6 милиона тона амоняк и 2.7 милиона тона водород годишно. Споразуменията бяха обявени по време на Конференцията на Организацията на обединените нации за климата (КОП27), която се провежда в египетския курорт Шарм ел Шейх от 6 до 18 ноември.
Подписаните документи обаче все още не са окончателни споразумения, с които страните поемат определени задължения. Компаниите ще извършат допълнителни проучвания, преди да вземат крайни инвестиционни решения в следващите месеци. Ако бъдат осъществени, деветте проекта ще донесат инвестиции в размер на общо 83 милиарда долара.
Сред фирмите, заявили готовност да се включат в плановете на Египет да се превърне в център на производство на зелен водород и амоняк ,са британската “Глоублек” (Globeleq), саудитската “Алфанар”, австралийската “Фортеск фючър индъстрис” (Fortescue Future Industries), норвежката “Скатек” (Scatec).
Египет има за цел да стане ключов играч на глобалния пазар на зелен водород. Редица компании вече извършват проучвания за осъществимост на проекти за производството му в северноафриканската страна. Най-големият проект е меморандум за разбирателство с датския гигант “Мерск” (Maersk) за съоръжение на стойност 15 милиарда долара.
*Получава се чрез електролизиране на вода, използвайки електричество от възобновяеми енергийни източници. Той е най-скъп, но тъй като цената на възобновяемата енергия и електролизерите намалява, се очаква цената му да намалява постепенно. Друг вид зелен водород се произвежда от биогаз, като се използват животински, селскостопански и / или битови отпадъци.
Всъщност процесът на производство на зелен водород изобщо не е сложен: електролизата просто използва електрически ток за разграждане на водата (H2O) до кислород (O2) и водород (H2). Истинското предизвикателство е да се конкурираме, което изисква много евтина енергия от възобновяеми източници (която е повече или по-малко фиксирана) и ефективна и мащабируема технология за електролиза.
Tweet |
|