АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Амбициите на Китай в Латинска Америка
Китайските инвестиции в Латинска Америка ще достигнат 250 милиарда долара през следващите 10 години, а двустранната търговия се очаква да нарасне до 500 милиарда долара в същия период, заяви китайският президент Си Цзинпин, цитиран от Ройтерс. Президентът Си каза това пред лидерите от Общността на латиноамериканските и карибските държави (CELAC - организация на 33 страни от района, която не включва САЩ и Канада), събрали се за първи път в Пекин на форум.
Венецуела и Китай се споразумяха за изпълнението на съвместни проекти в областта на енергетиката, промишлеността и социално развитие на обща стойност 20 милиарда долара. Това заяви от своя страна президентът на Венецуела Николас Мадуро след проведена в Пекин среща с китайския президент.
Отбелязвайки значението на развитието на икономическите отношения с Китай, Мадуро обясни, че е трудно да се каже дали споразуменията ще помогнат на Венецуела да оцелее в сложната ситуация, причинена от падането на цените на петрола.
След края на посещението си в Китай Мадуро ще обиколи няколко страни, членуващи в организацията на страните износителки на петрол / ОПЕК /. Той подчерта, че е необходимо да се възстанови единството на пазара, а цените да се върнат на ниво 90-100 долара на барел.
През последните години Китай се превърна във вторият по големина вносител на петрол от Венецуела, като на първо място все още са САЩ. Според официални данни Каракас изнася за Китай по 640 000 барела петрол на ден.
Цената на барел венецуелски петрол намаля с повече от 50% от юни 2014 г. до 46,97 долара през декември. Въпреки че Венецуела има най-големите резерви от суров петрол в света, финансовото й състояние е в плачевно състояние заради ниските цени. Страната е силно зависима от приходите от петрол, които осигуряват 96% от валутните приходи. /ТАСС
Tweet |
|