АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Амнистия за незаконни строежи до 2001
Депутатите решиха, че строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване. Това гласи текст от Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на територията, съобщи агенция „Фокус”. Според закона тези строежи ще могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими. Строежи, незаявени за узаконяване до влизането в сила на този закон, могат да бъдат узаконени по искане на собственика, ако са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон. Производството по узаконяване на строежите започва по заявление от собственика до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж, подадено в едногодишен срок от влизането в сила на този закон. В едномесечен срок от постъпване на заявлението длъжностните лица от общинската администрация съставят констативен акт за установяване на незаконното строителство, въз основа на който органът изисква необходимите документи и определя срок за представянето им. Строежите се узаконяват на името на собственика на земята, на името на лицето, на което е учредено право на строеж, или на името на лицето, което има право да строи в чужд имот по силата на специален закон. За незаконно извършените строежи в съсобствени недвижими имоти и в етажна собственост, които са допустими за узаконяване и могат да се ползват самостоятелно, актът за узаконяване може да бъде издаден на името на всички съсобственици, съответно собственици в етажната собственост, ако те не са възразили срещу незаконния строеж по време на извършването му. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по общия исков ред. Узаконяването се състои в съгласуване на инвестиционен проект - заснемане за узаконяване, привеждане на строежа в съответствие със съгласувания проект, заплащане на дължимите глоби и такси и издаване на акт за узаконяване.
„ГЕРБ като правителство подкрепя ли незаконното строителство в България? Това ще е първият парламент, който узаконява незаконното строителство. Заравяте едни проблеми, които после няма да бъдат разрешени”, заяви депутатът от ДПС Ремзи Осман. Народният представител от ГЕРБ Искра Фидосова обясни, че параграф 127 повтаря разпоредбата на закона от 2003 г. Новото нещо е само алинея първа, в която е променена датата и вече е 31 март 2001 г. Депутатът от Коалиция Димчо Михалевски заключи, че с приемането на този закон ще продължи възпроизводството на незаконното строителство в България.
Tweet |
|
Правилно е приемането на поправки в ЗУТ ,даващи възможност за узаконяване на незаконното строителство.
Незаконните строежи с влязла в сила заповед за премахване,подлежат ли на амнистията влязла в сила на 11.10.2012г.за узаконяване на незаконни строежи?Имам влязла в сила заповед за разрушение,която ще бъде изпълнена на 22.10.2012г.10:30 часа,ще ме хване ли амнистията?