АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Тази седмица Народното събрание взе решение да задължи министъра на здравеопазването да предложи стратегия с мерки.
Част от заделените средства ще бъдат насочени към учителите, университетските преподаватели, лекарите и медицинските сестри. Заложено е и откриването на 120 000 работни места в образованието, здравеопазването и администрацията.
Хърватската камара на медицинските сестри има 40 000 членове. Подготвя се европроект за обучение на медицински сестри на стойност един милион евро.
За първа година спадът на медицинските сестри, акушерките и останалия медицински персонал с по-ниска квалификация е овладян, въпреки че все още специалистите по здравни грижи са относително малко на брой спрямо лекарите в системата.
Заетите в сектора на здравеопазването ще получат по-високите си възнаграждения със задна дата - от 1 януари 2021 година. Медицинските специалисти в здравните кабинети в детските градини и училищата ще вземат месечно по 1100 лева, лекарите - по 1330 лева, а медицинските сестри и педагозите в детските ясли - по 1220 лева, посочват от общината.
Търсят се интернист с тясна специалност и специалист по вътрешни болести. При липса на лекари с посочените специалности се допускат и други специалисти. Болницата търси също пет медицински сестри и им предлага повече от 3000 лева заплата, както и петима санитари с 2300 лева заплата.
Работниците мигранти играят критична роля в редица сектори, включително транспорт, битови услуги, информационни технологии и селско стопанство. Кризата подчерта и тяхното значение за здравния сектор, тъй като те представляват 24% от лекарите и 16% от медицинските сестри.
В заведенията за болнична помощ (болници и центрове със стационар) практикуват 16 999 лекари и 29 лекари по дентална медицина. Медицинските специалисти по здравни грижи са 27 386, от които 19 412 медицински сестри.
Най-големи разлики в средното месечно заплащане по пол има в сектора „хуманно здравеопазване и социалната работа“ – 27%, където жените преобладават и са наети на по-нископлатена работа - медицински сестри и социални работници.
Делът на медицинските сестри и акушерките в общата работна сила е 2,2% в ЕС през 2019 г. Сред държавите-членки на ЕС, Германия се откроява с дял от 3,4%, следвана от Финландия (3,0%), Белгия (2,9%) и Ирландия (2.8%).