АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Натали Вълчева, студент по Молекулярна биология в Софийския университет и член на отбора по синтетична биология iGEM Bulgaria към лаборатория "Биоинфотех" в "София тех парк", представи бактериална система, която произвежда ензими, разграждащи антибиотици в околната среда.
В Европа и Северна Америка се наблюдава недостиг на ключовия антибиотик амоксицилин и други лекарства, тъй като нарастващите заболявания, особено сред децата, са увеличили търсенето на лекарства.
Ако през 2011 г. в Полша са се продавали по 127 милиграма антибиотици на килограм трупно тегло, през 2017 г. те достигат 165 милиграма. Пред нея остават само Кипър с 453 милиграма, Италия с 273 милиграма, Испания с 230 милиграма и Унгария, докато в Норвегия и Исландия количествата са на другия полюс.
Нови европейски правила ще имат за цел да се ограничи употребата на антибиотици в селското стопанство и да се въведат по-строги правила за вноса на храни, за да се намали разпространението на антимикробната резистентност. Предаването на лекарствената резистентност от животните на хората е сериозна заплаха за нашата околна среда, храна и здраве.
Все повече микроби развиват резистентност към антибиотиците и това застрашава живота на хората. Парламентът призовава за повече мерки срещу тази заплаха.
Кои са естествените антибиотици, които различни експерти, природоизпитатели, биолози считат, че са доказани като мощни защитници на организама при различни инфекции?
България е на средно ниво в Европа по консумация на тези лекарства в доболничната помощ, 21% от българите прекъсват курса на лечение с антибиотици, когато се почувстват по-добре.
Във връзка с изнесената в някои медии информация за прекомерната употреба на антибиотици Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) предостави следните факти.
Европейската агенция по лекарствата публикува 7-ми годишен доклад относно продажбата на антибиотици за ветеринарни цели за животни, използвани за храна в 30 европейски държави през 2015 година. Какво можем да научим от доклада?
„Антибиотиците извън менюто” e темата, с която ще се отбележи тазгодишния международен ден в над 100 държави. Въпреки опасенията за прекомерна употреба на антибиотици в сферата на земеделието, ситуацията предстои да се влошава в бъдеще с увеличение от 2/3 до 2030 година: от 63,200 тона през 2010, до 105,600 тона през 2030.