АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Поантата на срещата на АТИС в Перу е откриването на мегапристанището в Чанкай, способно да приема най-големите търговски плавателни съдове, намиращо се на 45 мили северно от Лима, което вероятно ще има колосални икономически, но и геополитически последствия.
Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.
Остава неясен въпросът дали това ще доведе до консолидация на банковия сектор.Финансовото състояние на банките в Южна Европа е все още отлично и надхвърля очакванията на анализаторите.
Какво точно ще се случи, зависи от това как той ще формира кабинета си, дали ще даде формално място на Илон Мъск и какви мита ще въведе. Кои са основните сектори и проблеми, в които предстои развитие, обобщава Ройтерс.
Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.
Както вече бе съобщено Китай въведе нови антидъмпингови мерки срещу вноса на бренди от ЕС, съобщи министерството на търговията в Пекин, цитирано от Ройтерс. По същество Китай ще изисква от компаниите да внасят пълна митническа гаранция под формата на депозит за целия внос, който осъществяват, посочва Франс прес.
Китай обяви, че от петък ефективно налага мита върху вноса на бренди от ЕС, като те могат да надхвърлят 30 процента. От мярката ще бъдат засегнати, например, марки като "Реми Мартен" и "Хенеси".
Франция, чрез държавната си енергийна корпорация EDF, участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата, както и Русия, Китай и Южна Корея.
ЕС и САЩ налагат все по-високи мита върху вноса на електрически превозни средства, произведени в Китай, но това не спира производителите в азиатската страна да заливат пазара с евтини електромобили, посочват анализатори.
Решението за строителство е взето на X конгрес на БКП проведен в периода 20-25 април 1971 г. Наред с обсъжданията по новата конституция и промяната в Устава на БКП е решено да се пристъпи към изграждане на автомагистрален пръстен на България – изграждане на АМ „Хемус“ в Северна България, АМ „Тракия“ в Южна България и АМ „Черно море“, свързваща последните две по морското ни крайбрежие.