АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съдебното решение е тежък удар върху най-важния бизнес на "Гугъл". Компанията е похарчила милиарди долари за договори с други технологични компании в ущърб на своите конкуренти.
Трите най-големи компании, чийто дейности са довели до най-много емисии на въглероден диоксид, са саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco), руският "Газпром", както и "Коул Индия" (Coal India), контролирана от правителството в Делхи.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
За първото тримесечие те са в размер на 19% до $31,9 млрд. от $39,5 млрд. през предходната година. Сауди Арамко, който е най-големият износител на петрол в света, отчете рекордна печалба от $161,1 млрд.през 2022 г., което е ръст от 46,5% спрямо 2021 г.
През същия период на миналата година нетният приход на компанията е бил 11,8 милиарда долара. Увеличението от повече от два пъти са дължи на повишаването на цените на петрола и възстановените нива на търсене предвид облекчените противоепидемични мерки, се казва в съобщението на компанията.
Саудитският петролен гигант Сауди Арамко (Saudi Aramco) обяви спад от 20,6 на сто на нетната си печалба за 2019 година до 88,2 милиарда долара. За сравнение през 2018 година тя е била 111,1 милиарда долара.
Рияд се нуждае от високи цени на петрола, за да балансира бюджета си и да подкрепи оценката на първичното публично предлагане (ППП) на Сауди Арамко, което може да стане най-голямото в света.
Богати семейства в Саудитска Арабия са принуждавани да инвестират в петролната компания,въпреки че все още не е ясно кога ще започне борсовата търговия с акции на компанията, от Рияд са категорични, че планираното IPO няма да закъснее заради въздушните атаки.
Саудитската държавна петролна компания Арамко (Aramco) ще задели допълнително 7 милиарда долара за финансиране на проекти за добив на петрол чрез хидравлично разбиване (т. нар. фракинг). Това съобщи пред журналисти директорът Халед ал Фалих, цитиран от ТАСС.
"През идните две десетилетия кумулираните инвестиции в енергетиката се оценяват на около 40 трилиона долара. Това е колкото годишните БВП на Китай, ЕС и САЩ, взети заедно", каза директорът на Сауди Арамко.