АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.
Бедността е нараснала до 52,9 на сто през първите шест месеца на 2024 г. под управлението на крайнодесния либертарианец Хавиер Милей, сочат официалните статистически данни. Това е скок с повече от 10% спрямо второто полугодие на 2023 г., според данните на Националния институт по статистика и преброяване на населението на Аржентина (Indec).
Солената вода съдържа литий, сребристобял метал, който е от съществено значение за производството на батерии за електрически превозни средства и е в голямо търсене, тъй като светът преминава към зелена енергия.
Потреблението на говеждо месо в Аржентина през 2024 г. се очаква да бъде общо около 44,8 кг – най-ниското от началото на воденето на отчети през 1914 г., посочиха от борсата в Росарио, която публикува актуализации на пазара за зърнени храни и добитък. Историческата средна стойност е близо 73 кг.
Рамката за стимулиране на големи инвестиции ще предостави данъчни облекчения на компании, които искат да инвестират над 200 милиона щатски долара в Аржентина. Те ще бъдат освободени от национални и местни данъци и ще имат право да внасят стоки, без да плащат такси.
Собствениците на магазини и потребители обявиха, че макар и месечните показатели на инфлацията да се забавили след пика от над 25 на сто през декември, това все още не се усеща напълно. Очаква се равнището на инфлацията отново да се завърне под едноцифрено число през април за първи път от шест месеца.
По-ниският внос на палмово и соево масло е понижил общия внос на растителни масла от Индия през февруари до най-ниското му равнище от близо две години до 973 000 тона. Индия купува палмово олио основно от Индонезия, Малайзия и Тайланд, а соевото и слънчогледово - от Аржентина, Бразилия, Русия и Украйна.
Това находище позиционира Тайланд непосредствено зад Боливия (23 милиона тона) и Аржентина (20 милиона тона), в които са концентрирани близо половината от световните резерви от толкова желаното бяло злато.
Новата администрация на президента Хавиер Милей се бори с най-тежките икономически кризи от две десетилетия, включително инфлация, която се доближава до 200 на сто, недостига на резерви от чуждестранна валута и нарастваща бедност.
Те са срещу указа на президента Хавиер Милей, въвеждащ широкообхватна дерегулация и строги мерки за икономии с цел съживяване на борещата се с тежки проблеми икономика на Аржентина.