АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Планинската страна Швейцария се превърна в държавата с най-голям флот в света от кораби за превоз на контейнери, въпреки че няма излаз на море. Това се дължи предимно на корпорацията за морски превози "Медитерениън шипинг къмпани - Ем Ес Си" (Mediterranean Shipping Company - MSC), която е базирана в Женева.


Поантата на срещата на АТИС в Перу е откриването на мегапристанището в Чанкай, способно да приема най-големите търговски плавателни съдове, намиращо се на 45 мили северно от Лима, което вероятно ще има колосални икономически, но и геополитически последствия.


Базираната в Женева организация прогнозира, че световната търговия ще нарасне с 2,7 процента през тази година. Това представлява подобрение спрямо прогнозата й за ръст от 2,6 процента, представена през април.


От 24 до 27 юни Женева ще събере лидери в областта на ароматите от цял свят, под мотото: „Ароматът напред: Където се срещат глобалните иновации и творчеството“.


Международното събитие спира да се провежда след повече от век съществуване заради намаляващия интерес към него и трудната пазарна среда. Организирано за първи път през 1905 г., то беше сцена, на която се представят нови модели автомобили, главно за пазара в Европа.


"Търгуващите с руски петрол вече не са в Швейцария, Женева или Лондон. Те са предимно от Близкия изток", каза Норберт Рукер, ръководител на икономическите изследвания в швейцарската банковата институция "Юлиус Бер" (Julius Baer).


В часовникарското изложение "Дните на часовника" в Женева (Geneva Watch Days), което отваря врати за трета поредна година и ще продължи до 1 -висептември, ще участват трийсетина марки.


Новият автосалон ще се провежда на всеки две години. Първоначално е било предвидено през 2023 г. да има две издания на форума - от 14 до 19 февруари 2023 г. в Женева и през ноември в Доха за премиерата на новия автосалон.


Базираният в Женева търговски орган също така очаква забавяне на растежа на международната търговия до 4,7% през 2022 г., но при предишна прогноза за по-сериозно забавяне до 4%.


В проучването са включени 90 пазара в 45 държави. Най-високите разходи за строителство в континентална Европа са в Женева. Швейцарският град се нарежда на 5-то място в цялостната глобална класация.