АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Атомекспо 2016": 25% ръст на АЕЦ до 2050
В тазгодишното световно атомно изложение „АТОМЕКСПО 2016“ в Москва присъствуват повече от 4500 гости, медии от 55 страни са акредитирани за престижния форум. Изложението се провежда от 30 май до 1 юни 2016 г. и темата на VIII издание е „Ядрената енергия като основа на безвъглеродния енергиен баланс“.
В своето приветствие Агнета Ризлинг, генерален директор на Световна ядрена асоциация (WNA) обяви, че глобалната ядрена цел до 2050 г. е увеличаване на дела на ядрената енергия до 25% от общото енергопроизводство. За това ще трябва да се изградят повече от 1000 ГВт. нови ядрени мощности. По думите й, изграждането на нови ядрени реактори означава и повече чиста енергия без въглероден двуокис. Ядрената енергия е втори източник на безвъглеродна енергия в света и е важно тя да бъде внедрена в нови страни.
Ядрената енергия е една от опциите за намаляване на изхвърлянето на въглуроден двуокис в атмосферата, заяви и Жак Ригалдо, председател на Световната асоциация на ядрените оператори (WANO). По думите му, пръв приоритет трябва да бъде ядрената сигурност. Има нужда от увеличаване на информацията и прозрачността. Форумът „АТОМЕКСПО“ потвърждава ангажираността на международната общност за осигуряване на ядрена безопасност. В света се експлоатират над 400 реактора. Вярваме, че тенденцията за изграждане на нови безопасни и надежди АЕЦ на глобално равнище ще продължи и за в бъдеще, каза Михаил Чудаков, заместник генерален директор на Международната агенция по атомна енергия .
Експлоатацията на атомните централи в Русия за 1 година спестява на света изхвърлянето на 711 млн. тона въглероден двуокис в атмосферата. А това се равнява на отделените в атмосферата вредни емисии от работата на всички автомобили в Русия за 6 години. Това обяви Сергей Кириенко, генерален директор на руската държавна корпорация „Росатом“, по време на дискусията „Ядрената енергетика като основа за безвъглероден енергобаланс“ в първия ден на световното атомно изложение „АТОМЕКСПО 2016“. По данни на Международната агенция по енергетика за последните 45 години всички АЕЦ в света са спестили изхвърлянето на 56 гигатона парникови емисии. Ето защо можем да кажем, че ядрената енергия е най-зелената енергия, на практика безвъглеродна енергия, заяви Кириенко.
„След Парижката климатична конференция в края на 2015 година се задава въпросът: коя е по-добра – ядрената енергия или енергията от възобновяеми източници. Въпросът обаче трябва да бъде дург - какъв е оптималният баланс межу двете“, заяви Кириенко. Според него, най-важното е намаляване на изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферта. „Не навсякъде може да се разчита само на възобновяеми енергийни източници, от една страна. От друга страна източника на ВЕИ не може да се съхранява и не може да се гарантира постоянност на тази енергия. А за промишлеността е важна предсказуемостта на доставките и стабилността на цената на електроенергията“, каквито имаме при енергията, произвеждана от АЕЦ, коментира още Кириенко.
„
Tweet |
|