АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Украйна загуби половината си капацитет за производство на електроенергия поради руските атаки. Допълнителното производство от реактора ще позволи на всички потребители да имат електричество до 18:00 ч. местно време.
Както е известно, в Чехия работят шест ядрени реактора – четири в АЕЦ „Дуковани“ и два – в АЕЦ „Темелин“. Те осигуряват около 1/3 от общото производство на електроенергия в страната.
В периода от 1 януари до 30 юни 2024 г. руските атомни ледоразбивачи са съпроводили 438 плавателни съда (през същия период на миналата година те са били 435). Общата брутна вместимост е била 50,4 милиона тона (за аналогичния период за 2023 г., тя е била 48,6 милиона тона).
В случай на одобрение на референдума четири държави ще участват в надпреварата за изграждането на реактора - френската държавна енергийна компания Е Де Еф (EDF), но също и фирми от Китай, Русия и Южна Корея.
Очаква се проектът "Терапауър" да струва до 4 млрд.долара, като половината от тях ще бъдат отпуснати от МЕ на САЩ. Тази цифра включва първите по рода си разходи за проектиране и лицензиране на реактора, така че бъдещите централи ще струват значително по-малко.
иСъщевременно Анкара планира да се сдобие с поне още две атомни централи с по 4 реактора, за които вече са определени площадки в северозападната част на Турция. Преговори и консултации по тези проекти се водят с Русия, Китай и Южна Корея.