АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Атомстройекспорт" спира АЕЦ "Белене"
"Атомстройекспорт" /АСЕ/ планира да спре работата по АЕЦ "Белене". Компанията положи всички усилия, за да се осъществи проекта. Това заяви за БГНЕС представителят на АСЕ Олга Цельова.
"Изпълняваме всички ангажименти, въпреки неясната българска позиция", каза тя. "Неясната позиция на българското правителство относно бъдещото на "Белене" ни принуждава да спрем всички дейности по реализацията на проекта", въпреки, че продължаваме да го подкрепяме, включително и финансово, добави Цельова.
Тя още веднъж подчерта, че руската компания е принудена да издържа за своя сметка техническия персонал, работещ на площадката. Цельова заяви, че компанията ще намали броят на своите служители на строителната площадка на АЕЦ "Белене".
България започва изграждането на АЕЦ "Белене" още през 80-те години, но с разпадането на социалистическата система проектът е замразен в началото на 90-те години. Новият договор между АСЕ и НЕК за изграждането на АЕЦ е сключен през ноември 2006 г., на базата на който се изпълняват всички дейности по проекта "Белене". През юли 2008 г., след подписването на Протокол за откриване на площадката "Белене", започват строителните дейности.
"Атомстройекспорт" предложи на страната ни един от най-съвременните проекти за атомна станции, който се отнася към поколението 3+. Проектът отговаря на всички изисквания на възложителя и на международните норми и препоръки на Международната агенция за атомна енергия, заявяват от АСЕ.
Една от важните задачи, която стои пред такъв мащабен проект, е намирането на финансиране. Първоначално към проекта прояви интерес германския енергиен гигант Ер Ве Е, но той се отказа през 2009 г. заради неясноти. Държавната корпорация "Росатом", чиято дъщерна компания е АСЕ, също така привлече и инвеститори за "Белене". Това са водещият финландски енергиен концерн "Фортум" и френската компанията "Алтран". Подписан е тристранен меморандум между НЕК, "Росатом" и чуждестранните инвеститори. В съответствие с него чуждите компании получават възможността да увеличат своя дял в Проектната компания от 1% на 25%, за сметка на намаляването на дела на Русия и България. /БГНЕС
Tweet |
|