АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Аутсорсинг: 2 млрд. лв. оборот от БВП
Над 2 млрд. лева оборот от БВП ще прави аутсорсинг индустрията в България до три години. Това прогнизираха експертите от сектора на първата по рода си Кръгла маса посветена на развитието на аутсорсинг индустрията и партньорството между публичния и частния сектор, която се проведе днес в гр. София. Форумът се организира от Българската аутсорсинг асоциация и най-голямата в света асоциация в областта на финансите и счетоводните услуги – Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители (АCCA).
„Впечатлява фактът, че за последните 4 години приходите от аутсорсинг в България са се увеличили с 60% и годишно секторът генерира приходи за около половин милиард евро.“ , каза Даниела Бобева, заместник министър-председател по икономическото развитие, която откри форума.
„Аутсорсинг секторът е един от най-бързо развиващите се в България, заетите в него надхвърлят 20 000 души като до няколко години броят им би могъл да нарасне до четири пъти при подходяща бизнес среда и насърчаване на инвеститори в сектора . Това задължава всички заинтересовани страни да подготвим стратегия за развитие на индустрията и съм убеден, че дискусията между правителството и бизнеса днес е първа и много важна крачка в тази посока .”, коментира Стефан Бумов, председател на Българска аутсорсинг асоциация.
По думите на зам.-министъра според друг индекс, който оценява доколко атрактивна е дадена държава като потенциална дестинация за изнасяне на дейности, България заема 17-о място.
Страната ни притежава редица предимства, които я правят привлекателна за чуждестранните инвеститори в сектора на Информационните и комуникационни технологии - добре образовани
млади хора, високите езикови умения на специалистите, както и конкурентните разходи, е посочил зам.-министърът. Според него ИТ секторът в България е една от малкото индустрии, останали почти
незасегнати от икономическата криза.
Като проблемни области, в които трябва да се работи съвместно за подобряването им на Форума бяха очертани: в образованието – подготовката на достатъчно квалифицирани кадри за индустрията; в социалната и трудова политика – евентуални негативни ефекти от повишаването на осигурителните прагове и улесняване на възможността да се привличат хора от чужбина за работа в сектора в България.
Други теми, които се обсъждаха на Кръглата маса бяха тенденциите за сектора в региона и страната ни, репутацията на България като аутсорсинг дестинация и приноса на индустрията за увеличаване на младежката заетост.
В дискусията посветена на ролята на аутсорсинг индустрията за подобряване на икономическата среда и растеж участваха Красин Димитров - заместник-министър на икономиката и енергетиката, Росица Янкова – заместник министър на труда и социалната политика и ръководители на водещи международни и български компании от сектора на аутсорсинг на бизнес процеси като Адеко България, АИИ Дейта Процесинг, Ай Би Ем Глоубъл Проусес Сървисиз, Булпрос Консултинг, Кока-Кола Хеленик България, КПМГ, С3i, Софика груп-част от ТелеТех, Съдерланд, Телус, Ърнст и Янг България, Юнифай България и др.
Tweet |
|