EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

Аутсорсингът формира 2.4% от работния пазар у нас

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Аутсорсингът формира 2.4% от работния пазар у нас

mail15:15 | 10.07.2019прегледи 596 коментарикоментари 0


Аутсорсинг секторът у нас формира 2.4% от работния пазар в България. В него са заети повече от 67 300 души, като към 2021 г. броят им се очаква  да превиши 79 хил. души. Това показват данните от последния годишен доклад за развитието на индустрията на Българската аутсорсинг асоциация.

Едновременно с това секторът на изнесените услуги генерира 7.9% от всички разходи за заплати в икономиката ни, което показва, че заплащането в сектора е в пъти по-голямо от средното за страната.

Данните от наскоро проведено проучване от международната консултантска компания Mercer сред членовете на Българската аутсорсинг асоциация (БАА) за техните HR политиките показва, че 96% от компаниите дават и годишен бонус на служителите си, който средно е в размер на една брутната работна заплата. Темпът на растеж на работната заплата в сектора на годишна база е 6% и е съизмерим с останалите отрасли на икономиката. Заради наблюдаваната тенденция през последните години за изнасянe на дейността на компаниите извън София, основно в големи градове с университети, ръстът на заплатите извън столицата е с 10-11% през последната година.

Сред останалите общи HR политики са допълнителните придобивки, които сектора дава като работодател. 100 % от компаниите осигуряват допълнително здравно осигуряване на служителите си, както и бонус за довеждане на нов колега в организацията. Близо 70% от компаниите дават безплатни карти за спорт на служителите си или покриват частично разхода за спортни активности. Същият процент от работодателите осигуряват и безплатни здравословни храни за офиса. 86% от компаниите в аутсорсинг индустрията са създали в офисите си пространства за игри, спорт и развлечение. Всяка четвърта от пет компании дават опцията и за работа от вкъщи, ако естеството на работата го позволява.

„Както в глобален мащаб, така и в България, с дигиталната трансформация на различните индустрии се забелязва тенденция за по-сериозна връзка между аутсорсинга на бизнес процеси (BPO) и ИТ аутсорсинга (ITO). Компаниите в България вече се ориентират към използването на все по-дигитално ориентирани инструменти, които позволяват нарастването на добавената стойност на предлаганите от тях услуги. Нарастващото търсене към висококвалифицирани кадри е и причината за доближаването на нивото на заплащане между двата подсектора. В тази конкурентна среда компаниите от нашата индустрия редовно провеждат допитвания за нивото на удовлетвореност на служителите си. И като резултат от добрите HR практики, нашият секторът се отличава с изключително висока положителна обратна връзка от 80% от служителите“, коментира Ивайло Славов, председател на борда на БАА и съосновател и изпълнителен директор на Bulpros.

Другата обща черта за индустрията на изнесените услуги са инвестициите в социално отговорни кампании. Сферите, в които компаниите организират своите инициативи са свързани с превенция на здравето и безопасността, етичните норми на поведение, насърчаването на разделното събиране на отпадъци и рециклирането. Аутсорсинг секторът е и сред най-големите инвеститори в областта на образованието. Близо 100% от компаниите (96%) имат различни партньорства с университети или други образователни инициативи.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg