АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ройтерс откроява пет ключови елемента, които бъдещият кабинет трябва да вземе под внимание. Дългът на САЩ вече достигна 35 трилиона долара, като приблизително 28 трилиона от тях са на глобалния пазар на облигации под формата на държавни ценни книжа.
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
Към края на юли отчитаме нови рекорди в кредитирането: жилищният кредит за пореден месец ускорява растежа си и достига 25,1% на годишна база. Само за месеца новоотпуснатите ипотечни кредити надхвърлят 696 млн. лева, без да отчитаме предоговорените и рефинансираните стари кредити.
Първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 г., обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%. Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 г., обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250 %. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 г., обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000 %.
Това е четвъртата партида книжа от тази емисия, която МФ пуска за продажба тази година. През май бяха продадени ДЦК за 200 млн. лева при средно претеглена годишна доходност от 3,35 на сто.
Това са БАКБ, "Инвестбанк", "Общинска банка" и "Търговска банка Д". Гражданите, кандидатствали за безвъзмездна помощ за замяна на източници на твърдо гориво (печка, котел, камина или друг) с възобновяеми, могат да ползват целево кредитиране при преференциални условия.
Пекин е пласирал американски ценни книжа за общо 53,3 милиарда долара през първите три месеца на годината, сочат изчисления. Белгия, често разглеждана като попечител на активите на Китай, е продал за сметка на Пекин американски държавни облигации на стойност 22 милиарда долара през същия период.
Програмата предвижда чужденците, които инвестират поне 500 000 евро в пазара на недвижими имоти в Испания, да получат правото да пребивават и да работят в страната в продължение на три години. Тези инвестиции не трябва да са реализирани чрез ипотечни кредити.
Това е ръст от 18.77% в сравнение с 2022 г., когато ипотечните кредити са възлезли на 5.38 млрд. лв., сочат данните на БНБ. В тези обеми не се включват вътрешни рефинансирания и предоговаряния, които възлизат на 1,38 млрд. лв.
За последните 12 месеца до края на декември 2023 г. общият размер на отпуснатите от банките ипотечни кредити за домакинствата нараства с 20,5%. Темпът на нарастване продължава да се ускорява в последните месеци – противоположно на случващото се в Европа.