АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Балканските туристи предпочитат България
Близо една пета от румънците биха обмислили пътуване до България с цел туризъм още това лято и биха отделили най-много средства на ден - 130 евро, за престой между 10 дни и две седмици. Това показва социологическо проучване на Галъп, поръчано от Министерството на туризма, което беше представено на изнесено заседание на Националния съвет по туризъм, съобщиха от министерството на туризча. Проучването е направено сред граждани на Румъния, Чехия, Словакия, Сърбия, Украйна и Северна Македония.
Изследването показва, че потенциалните гости от тези страни биха предпочели семейна екскурзия, интересуват се повече от цена и качество на туристическия продукт у нас, а страховете им от коронавируса отстъпват на заден план. Сред анкетираните категорично преобладават положителните или дори неутралните нагласи за България, а страната ни изпреварва по предпочитания топ дестинации като Италия, Турция, Испания, Дубай и други.
Сред изводите се отчита, че високият туристически сегмент, макар не така широко развит, е засегнат по-малко, както и че нишовите сектори в туризма се справят по-добре. Най-оптимистични нагласи за възстановяване на международния туризъм имат украинците.
Министър Балтова изрази надежда, че след отварянето на границите с Румъния и Чехия, скоро ще има ново облекчаване на мерките в посока по-лесното придвижване на туристите. Тя обобщи пред участниците предприетото за подпомагане на туристическия бизнес в условията на COVID-19, активните усилия по пазари и изтъкна, че мисия и национален приоритет на кабинета е възстановяването на сектора. Към момента целта на България е да стане зелена зона, успоредно с висока степен на ваксиниране, което ще доведе до значително облекчение на пътуванията. Според министъра в момента България има всички шансове това да се случи. Заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов призова бизнеса да се включи активно към определянето на карантинни хотели. Министър Балтова информира форума, че предстои финализирането на подготвяния здравен протокол за действие при случай на заразени с COVID-19 туристи.
Друг важен акцент в дискусията бе стимулирането на вътрешния туризъм чрез развитието на туристическите райони. В заседанието на консултативния орган към министъра на туризма в Сливен участие взеха представители на бизнеса, на Организациите за управление на туристическите райони (ОУТР) и на заинтересованите министерства, които имат пряко отношение и участват в развитието на политиките в сектор туризъм. Те се обединиха около идеята, че трябва активно да се развиват алтернативните форми на туризъм - като здравен и СПА, културно-исторически, селски, уикенд, конгресен и събитиен туризъм, кулинарно-винен. Заместник-министърът на земеделието и горите Георги Събев се обърна към бизнеса и обеща подкрепа за развитието на винения туризъм.
Tweet |
|