АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Проектите целят намаляване на замърсяването и опазване и възстановяване на биологичното разнообразие във водите на река Дунав, Балтийско и Северно море, Средиземно море и Атлантическия океан. Проектите ще се изпълняват от над 370 бенефициери от 36 държави, включително България.
Германският външен министър изтъкна, че по оценки на ЕК вятърните централи в морето могат да произвеждат над 90 гигавата "зелено" електричество, или два пъти повече от всички въглищни централи в Германия.
Транспортният министър Николай Събев и министърът на инфраструктурата на Полша Анджей Адамчик подписаха декларация за сътрудничество в развитието на европейските транспортни коридори Балтийско-Черно-Егейско море и Западни Балкани.
Според НБТ АМ "Черно море" е важен международен проект за свързаност между Балтийско, Адриатическо и Черно море, каквато е целта на инициативата "Три морета". Тя е важна и за черноморското икономическо сътрудничество.
Очакванията са газопроводът да удвои количествата газ, внасяни директно от Русия през Балтийско море, но според Съединените щати съоръжението ще застраши енергийната сигурност на Европа, увеличавайки зависимостта ѝ от Москва.
По план тунелът трябва да бъде завършен до 2029 година. Той ще е дълъг 18 километра, а цената му според прогнози ще бъде 7,1 милиарда евро.
Руският кораб за полагане на тръби "Фортуна" е напуснал строителната площадка на газопровода "Северен поток 2" в Балтийско море, показват данните на онлайн платформата за технологии и иновации Refinitiv Eikon. Това предполага, че участъкът от 2,6 км от проекта в германските води може би вече е завършен.
От Инвестиционния фонд към геополитическата инициатива „Три морета“ се очаква да осигури част от необходимото финансиране за засилване на инвестициите и сътрудничеството между страните – членки в региона на Черно, Адриатическо и Балтийско море.
Проектът за газопровод "Северен поток-2" предвижда изграждането на два газопровода с общ капацитет 55 млрд. куб.м годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Към днешна дата той е изграден на 93,5%.
ЕК предлага да се увеличат възможностите за риболов на херинга в Рижкия залив и на сьомга в основния басейн, както и да се запазят сегашните равнища по отношение на херингата в Ботническия залив, цацата и писията. По отношение на останалите рибни запаси, обхванати от предложението, Комисията предлага намаление на възможностите за риболов.