АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с "едва" 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Данните от базирания в Мюнхен институт "Ифо" (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто, наблюдаван в цялата страна.


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Използването на производствения капацитет на компаниите в сектора на гражданското строителство в Германия се е повишило на 72,6 на сто през март от 70,1 на сто през февруари.


Ще се преустанови събирането на семейства и да предприеме широка кампания за депортиране, както е посочено в коалиционното споразумение между неговия консервативен блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП).


"Със средни покупни цени от 5500 до 8000 евро на квадратен метър и наеми между 16 и 20 евро на квадратен метър Виена несъмнено е един от най-скъпите градове в Европа", обясни Кристиан Зомер, управител на виенския офис на фирмата.


Германия се отказа постепенно от ядрена енергия през април 2023 г., когато последните три централи бяха окончателно спрени.


Това указва, че спадът в германския промишлен сектор може да е достигнал дъното си, но възстановяването вероятно ще бъде бавно, тъй като се усеща въздействието на митата, обявени от САЩ.


По хармонизираната методика (ХИПЦ) на Европейския съюз, годишната инфлация в Германия намалява за трети пореден месец - до 2,3 на сто през март при 2,6 на сто през предходния месец. Анкета на Ройтерс установи очаквания за по-малък спад - до 2,4 на сто през март.