EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

БАН ще анализира бъдещето на АЕЦ "Белене"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

БАН ще анализира бъдещето на АЕЦ "Белене"

mail12:12 | 15.12.2016прегледи 1405 коментарикоментари 0


Правителството одобри доклад на министъра на енергетиката относно необходимостта от предприемане на действия за рационално използване на изградената инфраструктура и материална база на площадката на АЕЦ „Белене”, както и на придобитото оборудване с дълъг цикъл на производство.

На 14 юни 2016 г. Международният арбитражен съд при Международната търговска камара в Париж постанови решение по арбитражно дело, с което „Национална електрическа компания“ ЕАД бе осъдена да заплати на АО „Атомстройекспорт“ дължимите суми за произведеното оборудване по проекта „Белене“ съгласно Допълнение 5 от 05.11.2008 г. С постановление на Министерския съвет от 30 ноември 2016 г. бяха одобрени промени по бюджета на Министерството на енергетиката в размер на 601 617 133 евро за предоставяне на възмездна финансова помощ на НЕК за изплащане на присъдените суми по арбитражното дело. „НЕК “ ЕАД преведе дължимата сума на „Атомстройекспорт” на 8 декември т. г., в резултат на което придобива произведеното оборудване с дълъг цикъл на производство.

 

Към момента разходите на НЕК за активи и съоръжения на площадка „Белене“ са в размер на 1,390 млрд. лв., а тези за придобитото оборудване, съгласно арбитражното решение, са в размер на 1,177 млрд. лв. (общо 2,567 млрд. лв.).

 

С цел защита на публичните финансови интереси, Министерският съвет прие решение за предприемане на действия за рационално използване на изградената инфраструктура и материална база на площадка „Белене“, както и на придобитото оборудване. Решението предвижда да бъде изготвен технико-икономически и правен анализ, който да представи възможностите за използване на придобитото оборудване за изграждане на АЕЦ на площадката „Белене“, на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавна гаранция и без ангажимент от страна на държавата за сключване на дългосрочен договор за изкупуване на произведената електрическа енергия. В анализа следва да се разработи вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с проекта „Белене“, в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

 С предложения проект на акт се възлага на министъра на енергетиката да организира в срок до три месеца изготвянето на технико-икономическия и правен анализ и да представи доклад на Министерския съвет в едномесечен срок от изготвянето на анализа.

Министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова коментира, че с новоизбрания председател на БАН са имали възможност да обсъдят възможностите за сътрудничество между Министерство на енергетиката и БАН, които да бъдат свързани с разработването на стратегия в областта на енергетиката и проектът „Белене". Министърът в оставка определи това като една от най-важните и стоящи на дневен ред задачи. Петкова коментира, че трябва да бъде анализирана възможността за развитие на проекта на пазарен принцип, именно с научния потенциал и възможностите на БАН. Тя уточни, че вече е проведена среща в Министерство на енергетиката с председателя на БАН, като уточни, че такъв анализ ще бъде възложен на БАН от БЕХ, който е принципал на НЕК, за да може каквото и решение да бъде взето да е на базата на научно обоснован доклад от страна на БАН.
 

 


Тагове: БАН, АЕЦ
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 5949