АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БАН:Българските туристи обичат Южното Черноморие
Българската академия на науките представи пред Консултативния съвет по туризъм изследването си „Нагласи и практики на местата за настаняване и местата за хранене и развлечения за преодоляване на последиците от COVID-19 и обществено мнение“.
Анализът на Института по философия и социология при БАН бе представен от неговия директор проф. Веселин Петров и от доц. Алексей Пампоров. Данните се отнасят за периода 25.09.2020-5.10.2020 г. въз основа на проведена анкета в 180 места за настаняване с 10 и повече легла и 180 места за хранене и развлечение.
Според общественото мнение и потребителите съществува махаловиден уикенд туризъм и краткотрайни почивки на близко разстояние (включително и при посещения в чужбина). Най-малко е одобрението към мерките, свързани с организираното посещение на големи групи чуждестранни туристи у нас.
Изводите и препоръките на разработката сочат, че бизнесът определя като най-ефективни мерките за въвеждане на ваучерната система за почивки и потребността от квалификация и обучение на кадри за сектора.
Според изследването 55 на сто от домакинствата са се лишили от лятна почивка през тази година. Едва 37 на сто от домакинствата са почивали у нас през това лято в сравнение с 44 на сто през 2019 г. Само 4% са пътували в чужбина при 10% през миналата година, показват още изследването.
Най-голям е интересът на българите към Южното Черноморие, като другите любими дестинации за лятна ваканция, но с много по-малък дял са планниските курроти, следвани от Северното Черноморие. Около 4 на сто от домакинствата са избрали природни или културни забележителности, спа курорти и селски къщи, показват още данните на БАН. Инетресен е фактът, че средната продължителност на туристическия престой в България спрямо 2019 г. намалява с един ден от 8,5 на 7,7, а този в чужбина се увеличава с ден от 7,2 на 8,6 дни. Като продължителният престой в чужбина е генериран основно от предприемачи и домакини на възраст 50-59, от София.
Най-голяма част от анкетираните български домакинства или 39 на сто са платили за лятната си ваканция в България между 1000 и 1499 лева, докато през 2019 г. преобладаващият процент е бил на тези, които да платили между 500 и 999 лева (39,9%). 62,5 на сто от почивалите в чужбина са дали до 500 лева за ваканцията си, като през 2019 г. техният дял отново е бил най-голям, но едва 41 на сто от всички домакинства.
Според 32 на сто от фирмите облекчаването на мерките през май и юни ги е предпазило от фалит. Повечето от компаниите се обявяват за въвеждане на ваучери за семейства с деца, за ученици, пенсионери и младежи, като според тях подобна мярка би помогнала на бизнеса им.
Сред изводите, направени от провеждащите изследването са, тенденция е българите да пътуват по-често, но за по-кратко и до по-близки дестинации. Изборът им зависи от стила им на живот, а не от икономическото им състояние. Цялото изследване може да се види тук.
Tweet |
|