АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Речта й, озаглавена "Към по-добре балансирана и по-устойчива световна икономика", беше произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка следващата седмица, които започват на 21 април, съобщи българското представителство на международната организация.


Инфлацията от началото на годината (март 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,8 на сто, а средногодишната инфлация за периода април 2024 - март 2025 г. спрямо периода април 2023 - март 2024 г. е 2,6 на сто.


Банковата система отчете печалба в размер на 3,7 млрд. лв. към 31 декември 2024 г., което е с 277 млн. лв. (8,1 процента) повече спрямо реализираната за 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.


На заседание Управителният съвет на Българската народна банка (УС на БНБ) одобри преработените графични проекти за българска национална страна на евромонетите от всички номинали - 1 цент; 2, 5, 10, 20 и 50 цента; 1 евро и 2 евро, като единствената промяна е годината на емисията „2026“.


Централната банка прогнозира към момента средна цена на петрола от 65 долара за барел през 2025 г. и от 60 долара за барел през 2026 г. Централната банка ще преразгледа своите прогнози на следващото си заседание на борда на 25 април.


От датата на членство ни в еврозоната всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от първия ден на приемане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от левовите си сметки само евро, независимо дали тегленето ще става чрез АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.


Всички въпроси и отговори, свързани с присъединяването към еврозоната, можете да откриете на официалната страница на Българската народна банка.


От началото на годината до момента пласираният дълг на вътрешния пазар е 1 млрд. лв., по данни на БНБ и МФ. С новата емисия продадените ДЦК може да достигнат 1,5 млрд. лв.


От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.


Основен принос за това увеличение има нарастването на кредитите и авансите (с 1,7 млрд. лв., 1,4 на сто). На месечна база се увеличават дълговите ценни книжа с 285 млн. лв. или с 0,9 на сто, както и размерът на позицията пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане с 436 млн. лв. или 1,5 на сто.