АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Инвестицията е в рамките на проект "Подобряване на енергийната ефективност на система за външно изкуствено осветление на четири населени места в община Горна Оряховица", финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост.


Сградата на здравното заведение вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това стана възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването на стойност близо 10 млн. лева.


С решение на хърватското правителството той ще бъде финансиран чрез Механизма за възстановяване и устойчивост като част от „Поддържаща инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“, чиято стойност е 51,8 милиона евро (без ДДС). Планираният срок за завършване на работата е 15 месеца.


Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.


Тя е изградена по проект "Зелена енергия и енергийно ефективни решения в подкрепа на местната общност", реализиран от Сдружение "Електромобили за регионите - Исперих" с подкрепата на Община Исперих. Проектът е финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., чрез Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ Исперих.


Общата стойност на проекта, осъществен с финансовата подкрепа на Оперативната програма „Региони в растеж“, е 4 553 331,41 лева. Проектът е финансиран чрез комбинирана подкрепа – безвъзмездна финансова помощ и с нисколихвен заем.


Проектът на СУ "Св. Климент Охридски" е за създаването на мрежа от изследователски ВУ в България, финансиран е от НПВУ по поканата "Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България". Продължителността на проекта е 42 месеца, а работата по него започна през януари 2023 г.


Рехабилитацията на каскадата е част от проекта за рехабилитация на съоръжения от хидроенергийната система, финансиран с безвъзмездни средства от Международен фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на блокове от АЕЦ "Козлодуй" (KIDSF), администриран от ЕБВР.


Общата стойност на проекта е в размер на 5 059 839,72 лв. с ДДС – сто процента безвъзмездна финансова помощ. Рекултивацията на старото сметище ще се изпълни по проект на община Дупница, финансиран от Оперативна програма "Околна среда". Крайният срок на дейностите е януари 2023 година.