АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Към 30 ноември 2024 г. печалбата на банковата система е в размер на 3,3 млрд. лв., с 32 млн. лв. (1 на сто) по-малко от тази за единадесетте месеца на 2023 г. През ноември активите на банковата система се увеличават с 1,2 млрд. лв. (0,6 на сто) до 183,6 млрд. лева. Спрямо края на октомври нарастват кредитите и авансите с 1,1 млрд. лв. (1 процент) и дълговите ценни книжа със 786 млн. лв. (2,4 на сто), а размерът на позицията пари,...
Основният лихвен процент (ОЛП) в България, считано от 1 януари, се понижава до 2,95 на сто, съобщават от Българската народна банка (БНБ). Това е намаление от 0,09 на сто процентни пункта спрямо равнището за декември, което беше 3,04 процента.
Депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) се увеличават с 12,2 процента в края на ноември на годишна база и са 87,105 млрд. лв. (43,7 процента от БВП), показват данните на БНБ, публикувани на страницата на централната банка в интернет.
Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.
Той възлиза на 48% от прогнозния БВП в края на септември, съобщава БНБ. Това е с 4,7858 млрд. евро (11,1 процента) повече в сравнение с края на септември 2023 г.
Настоящата сума по депозитите на домакинствата се равнява на 43,9% от БВП на България. За последните 12 месеца сумата по депозитите на домакинствата записва увеличение от 11,9%. Годишният темп на растеж се засилва, тъй като през септември увеличението бе 11,4%.
Дадохме абсолютен приоритет на програмата за индустриалните паркове и чрез ББР затваряме пълния цикъл на финансиране, посочи министър Карадимов. Дунавският индустриален парк в Свищов беше одобрен за финансиране за безпрецедентно кратко политическо време – един месец, като банката ще осигури средства в размер на 27 млн. лв.
Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Инвестицията е част от по-широките усилия на Международната финансова корпорация за насърчаване на приобщаващ икономически растеж в България и предоставя 95 милиона евро от собствената сметка на IFC и допълнителни 45 милиона евро, мобилизирани от SMBC Bank EU AG чрез програмата за програмата