АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Австрийската национална банка публикува по-песимистична прогноза за развитието на националната икономика в сравнение с прогнозата през септември. Очакванията са през 2024 година БВП да намалее за втора поредна година, като прогнозата е за спад с 0,9 процента.
Според решение на Управителния съвет на БНБ от 31 октомври тази година, БНБ определя шест други системно значими институции (ДСЗИ), както и нивото на буфер на индивидуална, консолидирана или на индивидуална и консолидирана основа, приложим към общата стойност на рисковите експозиции, влизащ в сила от 1 януари 2025 година.
Най-много е внесеният джинджифил – 114 000 тона, следван от червения пипер (110 600 тона) и черния пипер (50 300 тона). Китай е основният източник на джинджифил (43 на сто) и червен пипер (73 на сто), докато черният пипер идва предимно от Виетнам (63 на сто).
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Нетната печалба на Групата "УниКредит" отчита ръст от 8% за третото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата година до 2,5 млрд. евро. Германската банка "Комерцбанк" (Commerzbank) отчете спад на печалбите си за третото тримесечие с над 6 на сто.
Растежът на световната икономика догодина ще остане значителен и ще бъде на ниво от около 3 на сто на фона на намаляването на лихвените проценти от много големи централни банки и силното представяне на американска икономика, съобщи Ройтерс, като се позова на анкета сред 500 икономисти.
UBS заяви, че очаква пазарните условия да бъдат подобни през четвъртото тримесечие, подпомогнати от перспективата за "меко приземяване" на икономиката на САЩ. Кредината институция обаче отбеляза, че макроикономическите перспективи в останалия свят остават относително мрачни.
Размерът на фискалния резерв към 30.09.2024 г. е 14 838,2 млн. лв., в т. ч. 13 401,6 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 1 436,6 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.
Виетнам, Китай и Мавриций са привлекли най-много милионери за последните 10 години, сподели Лив Баген, макроикономист и специалист в сектора на недвижимите имоти. Тя, заедно с Тако Хейдинга, един от най-популярните експерти в сферата в Азия в момента, бяха специални гости на форума в София.
Общият данъчен принос на банковия сектор в страната възлиза на 44,8 милиарда британски лири (58,3 милиарда долара) за финансовата година до края на март, според анализ, изготвен от консултантската компания PwC за UK Finance.